BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Rendet tesznek az MVM-nél

Szigorú intézkedéscsomag készült az MVM csoportnál, nehogy megismétlődjenek az előző vezetés idején történt súlyos szabálytalanságok. A tőzsdekész zrt. maga is börzére, a nyáron induló HUPX-ra viszi majd az áramát. Miközben új területek felé nyit, nem készül gázpiaci invázióra, sőt felvásárlásra sem. Mártha Imre vezérigazgató szerint cége stabilitását erősíti, hogy a Mavir Zrt. megmaradt leányvállalatának.
2010.01.18., hétfő 05:00

- Nemrég bejelentette, hogy az MVM tőzsdekész, mára teljesen átláthatóvá vált. Ez azt is jelenti, hogy már nem fordulhatnak elő olyan botrányok, mint tavalyelőtt, az előző vezetés idején, amikor testületi döntések nélkül offshore cégeken keresztül tűntek el tízmilliárdok, a vértesi erőmű korábbi vezetői pedig jogosulatlanul kötöttek, majd vontak viszsza szerződést, nagy kárt okozva az anyavállalatnak?

- Az MVM és a Mavir átvilágítására és más intézkedésekre nemcsak azért került sor, mert a 2008 augusztusában indult új tulajdonosi program kapcsán született kormányhatározat ezt előírta számunkra, hanem az említett események is rákényszerítettek bennünket. Négy olyan fontos intézkedést hoztunk, amellyel megakadályozhatjuk, hogy a 2008 előtti problémahalmaz újra jelentkezzen. Először is megvontuk mind a 34 leányvállalat első számú vezetőjének egyszemélyes aláírási jogát, az enyém a februári 15-i közgyűlésen kerül terítékre. A belső ellenőrzés felügyelete a vezérigazgatótól átkerült a felügyelőbizottsághoz, ez komoly védelmet jelent a belső ellenőröknek. Az öszszes cégjegyzésre jogosult, mintegy kétszáz munkavállalónk komplex munka-, gazdasági és büntetőjogi képzésben részesült. Ugyanis hiába jó szakemberek, ha nincsenek pontosan tisztában döntéseik jogi következményeivel. Végül szeretném az összes leányvállalat alapszabályába betetetni, hogy a társaság csak a fő tulajdonos Magyar Nemzeti Vagyonkezelő engedélyével állapodhat meg offshore céggel, feltéve, ha az adott vállalat székhelye nem szerepel a nem együttműködő országok listáján. Örökölt offshore kapcsolataink nagy része bíróság előtt van.

- Hol tart a tavaly kirobbant botrányos esetek rendezése?

- Miután a felügyelőbizottság a 2008 őszi, átfogó vizsgálata a korábbi vezetés időszakából származó ügyleteket minősítve ezt indokoltnak ítélte, tavaly tavasszal az MVM új igazgatósága büntetőfeljelentést is tett. Szorosan együttműködünk a rendőrséggel, kérésükre rendszeresen és részletesen szolgáltatunk adatokat, de a nyomozás állásáról részleteket nem tudok. Ismert, hogy a vértesi erőmű vezetését leváltottuk, a társaságnak okozott kárért pedig hazai választott bíróság előtt pereljük a System Consultingot. Még ez sem zárult le.

- Most milyen konstrukcióban vásárol az MVM áramot Ukrajnából?

- A Systemen és így amerikai offshore cégén keresztül két éve nem importálunk északkeleti szomszédunkból, sőt, komolyabb mennyiséget nem is tervezünk, mert már nem olyan jó üzlet a fogyasztóknak, mint korábban. A válság miatt néha még drágább is az áram Ukrajnában, mint Magyarországon.

- Mi lesz a válság után? A legutolsó helyzet szerint az ukrajnai áram-nagykereskedő az itteni érdekeltségének szerette volna eladni a villamos energiát, de ezt az MVM-leány Mavir Zrt. megakadályozta azzal, hogy nem adott a vevőjelöltnek határkeresztező kapacitást. Nem jogos az az ukrán érv, hogy az áramot az eladó annak adja el, akinek akarja, ennek pedig magyar oldalon meg kellett volna teremteni a feltételét?

- Az eladó annak adja el az áramát, akinek akarja. Ám ebből nem következik, hogy a hazai rendszerirányítónak a magyar érdekek helyett az ukránt kellene szolgálnia. A Mavir helyesen, a hazai törvények szerint járt el. Egyébként a magyar–ukrán az egyetlen olyan határ, ahol mindkét oldali rendszerirányító külön tenderezteti meg a kapacitásokat. Máshol közösen döntenek, többnyire 50-50 százalékban.

- A magyar érdekeknél maradva, nem volt-e hiba hagyni, hogy a Mavir áramtőzsdéje csak a prágai áramtőzsde magyar szekciója után nyíljon meg? Kereskedők szerint emiatt az amúgy is magas költségekkel dolgozó HUPX kénytelen lesz alákínálni cseh riválisának.

- Ebben a felvetésben sok szakmai tévedés van. Egyrészt mivel egy áramtőzsde létrehozása és üzemeltetése valóban sokba, milliárdokba kerül, nem késlekedés, hanem a fogyasztók pénzével való felelős bánás, ésszerű üzleti döntés volt, hogy eddig nem indítottuk be. Az MVM igazgatósága azt mondta, nem szán rá hatalmas összegeket, ha nem látja a megtérülést. Az áramtörvény azonban előírja, hogy ha az országban más nem alapít áramtőzsdét, akkor az a Mavir számára kötelező. A cég tehát lép, csakhogy a feltételezéssel ellentétben egy induló beruházás nélküli, kifejezetten olcsón, évi néhány százmillió forintból üzemeltethető, versenyképes árakkal dolgozó és nyereséget ígérő konstrukcióban. Elfogadtuk ugyanis az európai etalonnak számító lipcsei tőzsde (EPEX) ajánlatát. A HUPX így nem önálló parkett lesz, mivel a lipcsei rendszerek futnak majd rajta. Ami a prágai áramtőzsdét illeti, a vele való meccs már a start pillanatában eldőlt. A mérete Európa legnagyobb fogalmú börzéjéhez képest elenyésző, az ottani tranzakciók semmilyen kihatással sem lesznek tehát a magyar áramtőzsdére.

- Megjelenik-e majd az MVM kereskedőként is a HUPX-on?

- A napi kereskedésben mindenképpen, határidős aukcióinkat viszont majd a Magyar Energia Hivatallal kell egyeztetnünk, hiszen a villamosenergia-törvény egyébként is rendszeres áramárverésekre kötelez minket. Remélem, hogy áramunk tőzsdére vitelével kevesebb támadás is ér majd minket.

- Az MVM és a Mavir is hangsúlyozza, hogy az anyacég nem szól bele leányvállalata működésébe. Miért kellett akkor megtartani a Mavirt, milyen együttműködésre készül a két társaság?

- Nagyon sok jel szerint a Mavir leválasztása, eladása mellett érvelők burkoltan a rendszerirányító külföldi vevőnek való eladásán dolgoznak. Ugyanakkor mi nem a Mavirral való piacellenes összejátszásból akarunk profitálni, hanem az összességében jelentős vagyon által biztosított stabilitásból. Portfóliónk a rendszerirányító által végzett hálózati tevékenység mellett az ellátási kockázatot hordozó erőműparkból és az árkockázatot jelentő kereskedelmi tevékenységből áll. A Mavir-hálózat eszközállománya a vagyonértékelés módjától függően egy-két milliárd eurót érhet. Ennek az évi 7-8 százalékos hozamú vagyonnak a hitelminősítésünkkor van nagy szerepe. Ezt jól bizonyítja, hogy a nyugati bankokkal folytatott közelmúltbeli tárgyalásainkon kiderült: legtöbbször olcsóbban kapunk hitelt, mint a hazai bankok! Egy bankár viccesen mondta is, hogy az MVM olyan célra is felvehetne hitelt, hogy utána „továbbszindikálja magyar bankoknak”.

- Melyek azok a fejlesztések, amelyek kapcsán hitelekről tárgyaltak?

- Egyedül a Mavir hálózatfejlesztési terve 100 milliárdos nagyságrendű, de említhetném a mátrai erőműnél tervezett új lignitblokkot, a bakonyi erőmű telephelyén épülő két csúcserőművi blokkot is, ezeket a legnagyobb terhelés idején indítjuk majd. Ne feledkezzünk meg a paksi atomerőmű bővítéséről sem, amelyet tavaly hagyott jóvá az Országgyűlés.

- A figyelem ráterelődött az MVM gázpiaci terveire is...

- A sajtóban kicsit túlpörgött az EMFESZ esetleges megvásárlásának a története, úgyhogy újból leszögezem: több mint egy éve nem tárgyaltunk az EMFESZ-szel, és tervezett erőműve is csak akkor kerülhet terítékre, ha a projekt indulásra kész, azaz megvan minden engedélye. Egyébként az energiahivatal egyelőre nem adta meg az MVM Partner által kért gázkereskedelmi engedélyt, további adatokat kért be. A leányvállalat az engedély birtokában sem készül majd invázióra sem a lakossági, sem más gázpiacon, de akvizícióra sem.

- Esetleg együttműködik az erősödő Mol Energiakereskedővel?

- Nem jött még szóba.

- Valamit biztosan csinál majd…

- Gázbeszerzéseink optimalizálásában például célszerű lehet, ha van egy ilyen engedélyünk is. Az MVM-érdekeltségű erőművek ma külön-külön, saját üzleti érdekeik szerint, de az anyacég szigorú instrukcióit követve szerzik be a gázt.

- Milyen évet zár az MVM csoport, s mik az idei tervei?

- Számokat még nem tudok mondani, hiszen csoportszinten ezekben a napokban zajlik az éves zárás. Az viszont már látszik, hogy a múlt évinél is nagyobb lesz a nyereségünk. 2008-as eredményünk után 40 milliárd forint osztalékot fizettünk, a 2009-es után pedig a tulajdonos döntése alapján már átutaltuk a 20 milliárdos előleget. Így tavaly az MVM összesen 60 milliárdot fizetett be az államkincstárba.

- A csoport bővítené a paksi atomerőművet, és terjeszkedik a szélenergia piacán is. Tart-e attól, hogy a kitűzött irányok módosulnak a választások után?

- Érdemi változásra nem számítok, hiszen az MVM fő projektjeit – a paksi üzemidő-hosszabbítást, az új blokkok előkészítését és az MVM csoport létrehozását, illetve most egyben maradását – a két legnagyobb párt egyként támogatta. A terveket a parlament 90 százalék fölötti arányban szavazta meg. Úgy tűnik, az MVM lényegi kérdéseiben konszenzus van ma Magyarországon.

- Mivel tölti a szabadidejét?

- Túl sok időm nem marad az MVM mellett. Korábban több sportágat kipróbáltam, két hónapja viszont hetente háromszor bokszleckéket veszek, többek között Madártól is, mert január 28-án, Kecskeméten megmérkőzöm Kokóval. Erdei Zsolt és Kovács István a szakmai felügyeletét látják el annak a programnak, amelynek célja, hogy vidéki, hátrányos helyzetű fiatalok a sport révén jussanak kitörési lehetőséghez. A kezdeményezést az MVM támogatja.

Névjegy: Mártha Imre (34)

Egy angol magángimnáziumban érettségizett, a Cambridge-i Egyetemet az angol állam és az egyetem ösztöndíjával végezte el.

A Eurocorp Rt.-nél, a Westdeutsche Landesbank Investment Rt.-nél, majd a londoni Enron Europe Limitednél dolgozott, mielőtt 2001-ben az ÁPV Rt. energetikai és infrastruktúra-igazgatóságán ügyvezető igazgató lett.

Az ÁPV delegáltjaként tagja volt az MVM Rt. igazgatóságának, a céghez 2003-ban „állt át”: ekkortól a társaság kereskedelmi igazgatója.

2006-tól kereskedelmi vezérigazgató-helyettese és az MVM Trade Zrt. vezérigazgatója lett.

2008 júniusa óta az MVM Zrt. vezérigazgatója.



A Eurocorp Rt.-nél, a Westdeutsche Landesbank Investment Rt.-nél, majd a londoni Enron Europe Limitednél dolgozott, mielőtt 2001-ben az ÁPV Rt. energetikai és infrastruktúra-igazgatóságán ügyvezető igazgató lett.

Az ÁPV delegáltjaként tagja volt az MVM Rt. igazgatóságának, a céghez 2003-ban „állt át”: ekkortól a társaság kereskedelmi igazgatója.

2006-tól kereskedelmi vezérigazgató-helyettese és az MVM Trade Zrt. vezérigazgatója lett.

2008 júniusa óta az MVM Zrt. vezérigazgatója. Cég: MVM Zrt. A Magyar Villamos Művek Zrt. és az általa irányított csoport az áramszektor meghatározó, egyetlen nemzeti tulajdonú szereplője, tevékenysége kiterjed a villamosenergia-termelés, az átvitel, a rendszerirányítás és az áramkereskedelem területére. A cégcsoport 2008-as konszolidált árbevétele 721 milliárd, adózott eredménye közel 40 milliárd forint volt.-->

A szerző további cikkei

Vélemény cikkek

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.