BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
pozítiv adóslista

Ellenzi a pozítiv adóslistát az adatvédelmi biztos

Új piac szereplő kezdte meg a napokban a működését az adósokra vonatkozó – pozitív és negatív – információk közlésével. Az ilyen önkéntes alapon előállított adatbázis mellett régóta szó van a kötelező pozitív adóslista létrehozásáról is. Bár a javaslatot sokan jónak találják, a megvalósítás mégis húzódik.
2010.03.19., péntek 08:35

„A pénzügyi felügyelet évek óta szorgalmazza a pozitív adóslista bevezetését, mert ez a jó adósnak bizonyult hitelfelvevők részére csökkenthetné a kamatokat" - nyilatkozta a Világgazdaságnak Farkas Ádám, a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének elnöke.

"Az ügyfeleknek így a költségekben nem kellene megfizetniük azt a kockázati felárat, amelyet ma azért számítanak fel a hitelintézetek, mert nem ismerik korábbi, esetlegesen rendben visszafizetett hiteleik történetét. A pozitív adóslista alkalmas arra, hogy a késedelmes ügyfelek negatív adóslistáján passzív besorolású ügyfelek újabb hitelkérelmeinek elbírálásakor a hitelnyújtó mérlegelhessen, és megítélje az újabb kölcsönt. Emellett a pozitív lista segítségével egy hitelfelvétel során a hitelező ellenőrizni tudná a hitelfelvevő fennálló adósságait, ezzel elkerülhető lenne az ügyfelek túlzott eladósodása is” - emelte ki.

„Ellenzem a pozitív adóslista, illetve az úgynevezett teljes lista létrehozását" - mondta lapunknak Jóri András adatvédelmi biztos. "Meggyőződésem, hogy az üzletág szabályozása nem alapulhat a pénzügyi szervezetek által önkényesen meghatározott szerződési feltételeken, hanem csak törvényen. A lakossági eladósodás korlátozására a pozitív adóslista vagy a teljes lista nem alkalmas. Franciaországban, ahol kizárólag a rossz adósok adatait tartalmazó adatbázis működése engedélyezett, a lakossági eladósodottság mértéke Európában az egyik legalacsonyabb, a GDP 60 százaléka alatt van, míg a teljes körű hitelinformációs rendszerek egyik őshazájában, Nagy-Britanniában ugyanez az arány 100 százalék feletti. Ez nyilvánvaló bizonyítéka annak, hogy a lakossági eladósodottság mértéke más eszközökkel is korlátozható” - hangsúlyozta az ombudsman

További szakértői vélemények a kérdésről

 

A szerző további cikkei

Továbbiak

Vélemény cikkek

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.