A kérdést övező nemzetközi érdeklődést jelzi, hogy több mint egy tucat külföldi vezető gratulált Obamának a törvény aláírása után. Többen közülük alighanem azt remélik, hogy az elnöknek a reform ügyében tanúsított kitartása nemzetközi vonatkozású törvények keresztülvitelében is megmutatkozik majd. A legkézenfekvőbb példa erre a szenátusban elakadt klímavédelmi jogszabály.
Egyes elemzők szerint az egészségügyi reform ügyét Oroszországban is élénk érdeklődéssel kísérték, ahogyan közeledett egy új megállapodás lehetősége a nukleáris fegyverek csökkentéséről.
Moszkva számára a reform sorsának alakulása Obama politikai erejének felmérésére adhatott támpontokat. Ez már csak azért is fontos tényező lehetett az orosz fővárosban, mert az egyezményt az amerikai szenátus kétharmadának kell majd ratifikálnia.
Az persze nem várható, hogy Irán vagy Észak-Korea „megrettenne” az amerikai elnök belpolitikai sikerétől, és hirtelen nagyobb békülékenységet tanúsítana. Sőt, Obama hazai diadala Izraelre sem hatott, amely a napokban ismét megerősítette a kelet-jeruzsálemi zsidó telepeknek az Egyesült Államok által is ellenzett bővítését. Az azonban biztos, hogy a reform elfogadása után Obamát kevésbé kötik majd le a belpolitikai ügyek, és ez aktívabb külpolitizálást jelenthet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.