Pontosan tavaly ilyenkor voltak sokéves, sőt évtizedes mélyponton a tőzsdék, és a múlt év márciusában aggódott talán mindenki a legkomolyabban a hazai állampapírpiacért is. A hozamok akkor már 14 százalék fölött is jártak, a vásárlók eltűntek a piacról, és a legkvalifikáltabb állampapír-piaci szakemberek is csak találgatták, mikor kezdheti meg végre az Államadósság-kezelő Központ a 2008 októberében bizonytalan időre felfüggesztett rendszeres kötvénykibocsátásokat. Végül éppen félévnyi kihagyás után, tavaly áprilisban került erre sor, eleinte nagyon óvatos és apró, később egyre merészebb lépésekben. A hozamok eközben szépen csökkentek, s ma már egyes rövidebb lejáratok – akárcsak az alapkamat – történelmi mélységben vannak.
Azt azonban mindenki elismeri, hogy ez leginkább a nemzetközi befektetői hangulat javulásának köszönhető, ezen múlik, milyen áron sikerül a hazai államadósságot finanszírozni. A kockázatok pedig folyamatosan ott lógnak a levegőben. Az elmúlt hetekben Görögország elhatalmasodó államadóssága miatt aggódott a világ, de hasonló problémákkal szembesülhet még több dél-európai ország, sőt, a pesszimistább forgatókönyvek szerint Nagy-Britannia vagy akár az Egyesült Államok is adósságcsapdába kerülhet.
Márpedig ha ez megtörténik, nehezebb lehet eladni a magyar állampapírokat is. A nemzetközi befektetői hangulatnak való kiszolgáltatottságnak is van persze ellenszere. Ha a mindenkori kormányok kordában tartják a hiányt, csökkentik az államadósságot és növekedési pályára állítják a gazdaságot, a magyar állampapír továbbra is vonzó befektetés maradhat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.