BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Tudna-e hatékonyan működni a pozitív adóslista?

Új piac szereplő kezdte meg a napokban a működését az adósokra vonatkozó – pozitív és negatív – információk közlésével. Az ilyen önkéntes alapon előállított adatbázis mellett régóta szó van a kötelező pozitív adóslista létrehozásáról is. Bár a javaslatot sokan jónak találják, a megvalósítás mégis húzódik.
2010.03.19., péntek 05:00

Farkas Ádám
A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének elnöke
Kamatcsökkenés
„A pénzügyi felügyelet évek óta szorgalmazza a pozitív adóslista bevezetését, mert ez a jó adósnak bizonyult hitelfelvevők részére csökkenthetné a kamatokat. Az ügyfeleknek így a költségekben nem kellene megfizetniük azt a kockázati felárat, amelyet ma azért számítanak fel a hitelintézetek, mert nem ismerik korábbi, esetlegesen rendben visszafizetett hiteleik történetét. A pozitív adóslista alkalmas arra, hogy a késedelmes ügyfelek negatív adóslistáján passzív besorolású ügyfelek újabb hitelkérelmeinek elbírálásakor a hitelnyújtó mérlegelhessen, és megítélje az újabb kölcsönt. Emellett a pozitív lista segítségével egy hitelfelvétel során a hitelező ellenőrizni tudná a hitelfelvevő fennálló adósságait, ezzel elkerülhető lenne az ügyfelek túlzott eladósodása is.”

Jóri András
Adatvédelmi biztos
Más eszközökkel
„Ellenzem a pozitív adóslista, illetve az úgynevezett teljes lista létrehozását. Meggyőződésem, hogy az üzletág szabályozása nem alapulhat a pénzügyi szervezetek által önkényesen meghatározott szerződési feltételeken, hanem csak törvényen. A lakossági eladósodás korlátozására a pozitív adóslista vagy a teljes lista nem alkalmas. Franciaországban, ahol kizárólag a rossz adósok adatait tartalmazó adatbázis működése engedélyezett, a lakossági eladósodottság mértéke Európában az egyik legalacsonyabb, a GDP 60 százaléka alatt van, míg a teljes körű hitelinformációs rendszerek egyik őshazájában, Nagy-Britanniában ugyanez az arány 100 százalék feletti. Ez nyilvánvaló bizonyítéka annak, hogy a lakossági eladósodottság mértéke más eszközökkel is korlátozható.”

Dietz Gusztávné
Az Országos Fogyasztóvédelmi Egyesület elnöke
Összesített lista
„Mindenképpen tudna hatékonyan működni a magyar piacon egy pozitív adóslista, ráadásul sokkal hatékonyabban, mint a már meglévő banki adósok feketelistája, a KHR. Ugyanis ez utóbbi, bár tényleg azon ügyfeleket veszi lajstromba, akik nem fizettek, azokat a késedelmes adósság kiegyenlítésének időpontjától függetlenül öt évre megbélyegzi. Ugyanakkor nem védi ki annak a veszélyét, hogy az egyébként is felkészületlen ügyfél adósságspirálba kerüljön, hiszen nem jegyzi, annak már hány helyen van tartozása. Úgy gondolom, elég lenne egyetlen listát megalkotni, amelyen minden adós valamennyi hitelét – akár banknál vette fel, akár pénzügyi szolgáltatónál – nyilván tartják. Abból lehetne látni, hogy ki mennyire fegyelmezetten törleszt.”

Lénárd Mariann
A Banki Hitelkárosultak Egyesületének főtitkára
Sávos megoldás
„Egy pozitív adóslista szerintem hatékonyan tudna működni Magyarországon az adósok szempontjából. Azzal ugyanis egy csapásra megszűnne az a tarthatatlan helyzet, hogy a jó adósok vigyék a hátukon a renitensen törlesztők terheit is. Abban a formában azonban, ahogy eddig tervezték a pozitív lista kialakítását, az összességében mégsem lehetne elég hatékony. Már többször javasoltunk, hogy az elégtelenül törlesztő adósokat a KHR-listán különböző sávokban, kategóriákban kellene nyilvántartani, hiszen nem azonos egy alvó számlán keletkező hátralék miatti vétség egy felelőtlenül felvett sokmilliós ingatlanhitelével. Megítélésem szerint, hasonló logika szerint lenne majd praktikus megalkotni a pozitív adóslistát is.”

Barabás Gyula
A Magyar Hitelszövetség elnöke
Csak törvényben
„Teljesen egyértelmű, hatékonyan tudna működni egy pozitív adóslista Magyarországon, ám annak feltételeit hasonlóan kellene meghatározni, mint a késedelmesen fizető ügyfelek adatait tartalmazó központi feketelistát. Törvényben szabályozva a kialakítását és működését, kötelezővé téve a csatlakozást a pénzügyi intézmények számára. Nem pedig piaci magánkezdeményezésként, önkéntes alapon. A KHR-listára még a törvényi előírás ellenére is sokan úgy kerülnek fel, hogy nem követték el a paragrafus által tartalmazott mulasztást. Abban pedig nem hiszek a pozitív adóslista kapcsán, hogy aki rendesen törleszt, majd olcsóbban kap hitelt. Kizárólag a várható jövedelem terhelhetősége a fontos, s nem az ügyfél korábbi megbízhatósága.”






A szerző további cikkei

Továbbiak

Vélemény cikkek

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.