BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Megnövelt mozgástér

Újabb fegyvert vetett be a jegybank a piaci folyamatok kívánatosabb mederben tartására: az eddigi egységes, kétszázalékos kötelező tartalékrátát a választható (2, 3, 4 vagy 5 százalékos) mértékű váltja fel októbertől.
2010.09.07., kedd 05:00

A lépés elsősorban azoknak a hitelintézeteknek kedvez stabilitásuk szempontjából, amelyeknek a mérlegük méretéhez viszonyítva rendszeresen nagyobb tételeket kell kifizetniük. Ezek a szereplők ugyanis időről időre arra kényszerülnek, hogy nagyobb felárakért rövid távú – néhány napos futamidejű – forrást vonjanak be a piacról annak érdekében, hogy teljesíteni tudják azonnal esedékessé váló kifizetéseiket. A választható nagyobb tartalékráta révén ugyanakkor ezek a bankok már a jegybanknál elhelyezett pénzből tudják teljesíteni utalásaikat, és mivel az előírt pénzmennyiség meglétét havi átlagban kalkulálják, a tartalék feltöltésének lehetősége adott.

Persze ennek alapján jogosan merülhet fel az a kérdés, miért nem a korábbi, 5 százalékos kötelező tartalékrátát állította vissza az MNB. Ennek oka pedig az, hogy a bankok egy részének a korábbi mérték már túl magas, vagyis túl sok forrás elhelyezésére kényszerítené őket, ismét csak borítva az egyensúlyt.
A jegybank lépésének persze nemcsak egyes piaci szereplők likviditási helyzetére, hanem a piaci folyamatokra is nyugtató hatása lehet. A pénzügyi válságból eredő bizalomvesztés nyomán ugyanis több szereplő nehezen (így drágán) jutott piaci forráshoz, amely komoly kilengéseket okozott az egynapos bankközi hitelek kamataiban, amelyeket ez a lépés remélhetőleg jelentősen csillapít majd.
A jegybank – bevallottan ideiglenesnek szánt – lépésének sikerét persze csak a következő hónapok fejleményei tükrében lehet lemérni.

A szerző további cikkei

Vélemény cikkek

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.