- A Fundamenta-Lakáskassza Zrt. 2009 után az idén is elnyerte a Legjobb Munkahely díjat a Hewitt felmérésén. Minek tulajdonítja az ismételt elismerést?
- A tavalyi első díj nagyon nagy örömmel töltött el, ám ennél is nagyszerűbb érzés, hogy sikerült újráznunk, vagyis meg is tartanunk ezt az elismerést. Arra különösen büszke vagyok, hogy két területen még tovább sikerült javítani a tavaly elért eredményünket. A munkatársak elkötelezettsége tekintetében az eredményünk 80-ról 84 százalékosra javult, és – ez szintén kiemelten fontos – a közép- és felső vezetők elismertsége is tovább növekedett a munkatársaink körében. Az ismételt sikerben kulcsszerepe lehetett annak, hogy a Fundamenta-Lakáskassza folyamatosan arra törekszik, hogy a munkatársak javát szolgálja. Ez konkrét lépésekben is megmutatkozik. Így például a társaság a közelmúltban nyert meg egy európai uniós pályázatot, amely lehetővé tette, hogy munkatársaink komoly volumenű szakmai és nyelvi továbbképzésben vehessenek részt. A Fundamentánál emellett működik egy életmódprogram is, amelynek keretében munkatársainkat az egészséges életvitelre próbáljuk ösztönözni: a program részeként készült egy könyv is, CD-melléklettel, amely a munkahelyen belüli és azon kívüli stressz kezelésére vonatkozóan szolgál tanácsokkal, konkrét példákon, helyzetek feldolgozásán keresztül. A társaság emellett minden évben dohányzásról leszoktató programot is indít, és relaxációs, illetve testedzési lehetőségeket is biztosít a dolgozóinak. Mindez – úgy gondolom – nem minden magyarországi munkahelyen általános.
- Egy jó munkahely fenntartásához az üzleti sikerek is elengedhetetlenek. Hogyan teljesített a Fundamenta a pénzügyi szektor számára meglehetősen nehéznek bizonyult 2010-es évben?
- Kétségtelen, hogy a külső környezet az idén sem kedvezett a pénzügyi szolgáltató szektor teljesítményének. A lakás-takarékpénztár ugyanakkor „válságállónak” bizonyult, hiszen a Fundamenta az idén rekordszintű, hozzávetőlegesen 6,6 milliárd forintos üzemi eredménnyel számol, amely a pénzügyi szervezetek különadója nélkül 4,8, azt is figyelembe véve pedig 3,8 milliárd forintos nyereséget jelent. Ez komoly előrelépés a tavalyi, egyébként szintén nagyon jó eredményhez képest is. Ami pedig a közeljövő kilátásait illeti: társaságunk 2011-ben is javítani kíván mind az eredményén, mind a jövedelmezőségén és persze a hatékonysági mutatóin is.
- A lakás-takarékpénztáraknak és az öngondoskodásnak a jelenleginél nagyobb szerepet szán a kormányzat az otthonteremtés támogatásában: ebbe az irányba mutatnak a tervezett szabályozási változtatások is. Milyen lehetőségeket lát a jövőre életbe lépő változások nyomán?
- A legfontosabb változást az jelenti, hogy módosul a szabad pénzeszközök kihelyezésére vonatkozó szabályozás. A jelenleg hatályos előírások szerint a lakástakarékok a szabad pénzeszközeik 5 százalékát helyezhetik ki azonnali hitelként, áthidaló kölcsönök nyújtására pedig ezen pénzeszközök 20 százalékáig van lehetőség. A parlament előtt lévő módosítási javaslat szerint viszont jelentősen, 75 százalékra emelkedik a kihelyezhető szabad pénzeszközök aránya, és a jövőben nem határozzák meg az azonnali és áthidaló kölcsönök arányát sem. Mindennek eredményeként jelentősen emelkedhet a lakás-takarékpénztárak súlya a lakásfinanszírozásban, hiszen jelentős mértékű kihelyezhető forrás szabadul fel. A második, fontos változást az jelenti, hogy 8-ról 10 évre emelkedik az egy szerződésre adható támogatott időszak, ez azt jelenti, hogy az ideális (maximális állami támogatás mellett kötött) szerződéses összeg a jelenlegi 6-ról 8 millió forint környékére nő. Ez a lakás-előtakarékossági konstrukció versenyképesebbé válását hozza magával, hiszen ha egy család két tagja is ügyfelünk lesz, azzal már 16 millió forintos szerződéses öszszeg érhető el: ezzel pedig egy kisebb budapesti lakás vagy egy vidéki építkezés is finanszírozhatóvá válik a jelenlegi ingatlan- és építőanyagárakat figyelembe véve. Számszerűen nem jelentős, ám a konstrukció kihasználhatóságát, igénybevételét nagyban javító változás pedig az, hogy a közeli hozzátartozók egymás javára lemondhatnak a szerződéses összegről, így annak felhasználása lényegesen könnyebbé válik. Így például, ha az egyik szerződő kiskorú, nem kell külön gyámhatósági engedélyt beszerezni az összeg átruházásához.
- Az állami támogatás megemelé-sével mi a helyzet, hiszen az még inkább ösztönözhetné a lakáselőtakarékosság növekedését?
- A jelenlegi tervek között tudomásom szerint nem szerepel a támogatás arányának megemelése, ám ha a gazdasági növekedés tartósan beindul, akkor napirendre kerülhet ez a kérdés is.
- A tervezett változtatások hatásait mikor érezhetik az ügyfelek?
- A módosítások január elsejével léphetnek hatályba, ám ennél hosszabb átfutási időre lesz szükség. Az új szabályozáshoz igazodóan ugyanis új módozatokat, új általános szerződési feltételeket és új tarifákat kell kidolgoznunk, illetve jóváhagyatnunk, ez azért egy rövid átmeneti időszakot igényel.
- A Fundamenta életében jelentős változásokat hoz a hitelintézeti törvény egyes, a hitelközvetítőkre vonatkozó passzusainak (ügynöktörvényként ismert) módosítása is. Ezekhez a változásokhoz hogyan sikerült alkalmazkodni?
- Az 1600 munkatársat magában foglaló Személyi Bankár hálózat 1100 tagja az év végéig megszerzi a jogszabályban előírt vizsgát. A Fundamenta egyébként mindig is nagy hangsúlyt fektetett a minőségi pénzügyi tanácsadásra, ennek érdekében pedig folyamatosan képezzük munkatársainkat. Társaságunk saját oktatási szervezetet működtet, tíz professzionális oktatóval, akik folyamatosan járják az országot, és eladástechnikai, viselkedési ismereteket tanítanak a termékek nagyon részletes megismertetése mellett.
- Középtávon milyennek látja a hazai lakás-takarékpénztárak kilátásait?
- Bár az elmúlt években figyelemre méltó növekedést értünk el a hazai piacon, a penetráció emelése továbbra is komoly feladat. Terveink szerint ügyfeleink számát a következő két-három évben a jelenlegi 650 ezerről 800 ezerre növeljük. Ez a környező országok adatait látva egyáltalán nem lehetetlen feladat: Csehország 10 millió lakosának több mint a fele lakástakarék-ügyfél, Németországban 38, Ausztriában pedig 45 százalékos a penetráció. Az optimizmust alátámasztják a hazai piaci körülmények is: ugyanis most, hogy a lakásfinanszírozásban kulcsszerephez jutott az önerő, komoly növekedés várható a szerződések számában, annál is inkább, mert – mint ahogy már említettem – a most esedékes törvényi változások nyomán a középrétegek lakásfinanszírozási igényeit maradéktalanul ki tudjuk elégíteni, ráadásul egyedülállóan kedvező kondíciók – akár évi 3,9 százalékos forinthitelkamat – mellett.
Ebben az évben 148 vállalat indult a megmérettetésen, több mint harmincezer dolgozó és 764 felső vezető töltötte ki a felmérés kérdőíveit.
Ebben az évben 148 vállalat indult a megmérettetésen, több mint harmincezer dolgozó és 764 felső vezető töltötte ki a felmérés kérdőíveit. Iparági topmunkahely Pénzügyi szektor
Fundamenta-Lakáskassza Zrt.
- dolgozói létszám (fő): 243
- éves árbevétel (E Ft): 14 135 545
- tevékenységi kör: pénzügyi szolgáltatás
- tulajdonosi szerkezet (%): Bausparkasse Swäbisch Hall AG 51,25, Wüstenrot & Würtenbergische AG 25,1, Generali-Providencia
Biztosító Zrt. 14,88, UniCredit Bank Hungary Zrt. 7,38, Magyarországi Volksbank Zrt. 1,39.
- a fluktuáció mértéke (%/év): 1,89
- az egy főre jutó képzési költség (Ft/év): 620 000-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.