BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Mi várható az állampapírpiacon a következő időszakban?

Nehéz megjósolni, hogyan alakul a következő időszakban a magyar állampapírpiac. Az euróövezet egyes országainak adósságválsága, az infláció növekedése, a hazai költségvetési tervekben lévő bizonytalanságok és az esetleges leminősítések hozamemelkedést eredményezhetnek. A magán-nyugdíjpénztári vagyon visszaáramlása viszont csökkentheti a kínálati oldali nyomást, és a gazdasági növekedés is gyorsulhat jövőre, ez kedvezhet a magyar állampapíroknak.
2010.12.10., péntek 07:00

Szalma Csaba
Az OTP Alapkezelő befektetési igazgatója
Lyukfoltozás
„Az állampapírpiacot rövid távon több esemény is befolyásolja. A leminősítések be voltak árazva, a Moody’s hétfőn már lépett, a Fitch leminősítése még decemberben várható. Pozitív meglepetést az okozhat, ha elmarad a lefokozás, negatívat pedig az, ha nem egy, hanem több fokozattal minősítenek le bennünket. Ha emiatt bóvli kategóriába kerül a magyar államkötvény, sok befektetőnél tiltólistára kerülhetünk. Hosszabb távon a strukturális hiány alakulása befolyásolhatja a hozamokat. A magán-nyugdíjpénztári megtakarítások felélése viszont csak a költségvetés lyukainak a befoltozására jó, hosszú távon nem csökkenti a strukturális deficitet. Nőhetnek a hozamok, ha a kormány emeli az inflációs célt, és az eurózóna adósságválságának mélyülése is negatívan hathat az állampapírpiacra.”

Horváth István
A K&H Alapkezelő befektetési igazgatója
Nincs tér
„A világgazdaság 2011-ben is növekedni fog, 2010 második fél évéhez képest gyorsuló ütemben, ez alapvetően kedvező környezet a magyarnak piacnak is. Az eurózóna perifériáin viszont fennmaradhat a feszültség, egyes államok eurókötvényei már 6–11 százalékos hozamot fizetnek, így a befektetők válogatósabbak lesznek. A magán-nyugdíjpénztári vagyonok visszaáramlása miatt a hazai kötvénykibocsátás vissza fog esni, ez árfolyamnövekedést hozhat, az infláció szintje és az MNB kamatemelései viszont az egy évnél rövidebb hozamokat feljebb tolhatják. A hitelbesorolások szerint már a befektetési kategória legalsó fokán vagyunk, nincs tér hibázni: ha jövőre a költségvetési tervek fenntarthatósága megkérdőjeleződik, a kötvényhozamok emelkedni fognak.”



Duronelly Péter
A Budapest Alapkezelő befektetési igazgatója
Diplomáciagondok
„Egyelőre csak találgatni lehet, hogy a nyugdíjpénztári vagyon átirányításából befolyó pénznek, a költségvetés megromlott strukturális egyenlegének, valamint a továbbra is megoldatlan európai adósságválságnak milyen eredője lesz a magyar államkötvénypiacra nézve. Ebben a helyzetben előrejelzést adni nem is érdemes, viszont észben kell tartani, hogy amennyiben a magyar gazdasági diplomáciának nem sikerül jobban szót értenie a piaccal, illetve a hitelminősítőkkel, akkor az ország még annál is rosszabb színben tűnik fel, mint amilyenben egyébként »tündököl«. Hogy tehát ne érjen minket meglepetés, állampapírok esetén inkább a kockázatokra, mintsem a 7 százalék körüli hosszú kamatok adta lehetőségekre koncentráljunk. Abból baj nem lehet.”

Kondrát Zsolt
Az MKB Bank vezető elemzője
Megtakarítások
„Óvatos optimista vagyok az állampapírpiacot illetően, a jelenlegi hozamszintekről összességében csökkenést várok jövőre, bár a volatilitás magas marad. Az európai adósságválság és a globális inflációs félelmek növekedése kockázatot jelent, mert a külföldi hozamok emelkedése a magyar hozamokat is felfelé hajtja. Ugyanakkor a középtávon látható magas költségvetési hiány csökkentésének tervével, érdemi strukturális reformok meghirdetésével a kockázati felárunk mérséklődése várható, ami ellensúlyozhatja ezt a hatást. Az alapkamat további növelése elsősorban a rövid lejáratú hozamokat emelheti meg, így a hozamgörbe laposodhat. A magánnyugdíjpénztárak kereslete ugyan kiesik, de a lakossági megtakarítások így is biztosítják a hiány finanszírozását.”

Orbán Gábor
Az Aegon Magyarország Befektetési Alapkezelő kötvényüzletág-vezetője
Aszimmetria
„A kötvénypiaci befektetőket jelenleg két fő kérdés foglalkoztatja. Milyen mellékhatásai lesznek a növekedésre és a hitelbesorolásunkra a kormányzat hazai és nemzetközi pénzügyi közvéleményt sokkoló intézkedéseinek? És mit kezd a kormányzat azzal az idővel, amelyet ezekkel az intézkedésekkel nyert? Szerencsére az elmúlt időszak hozamemelkedése után a hazai kötvények nem számítanak drágának, és a befektetőknek van lehetőségük növelni kitettségüket a piacon, mert nincsenek túlsúlyozva. A hazai kamatnövelési ciklus és a külföldi hozamemelkedés viszont hosszabb időre a partvonalon tarthatja ezeket a szereplőket. A kockázatok aszimmetrikusak: a hozamokban szűk tér van lefelé, a gyengülés irányába viszont megnőtt az extrém kimenetek valószínűsége.”

A szerző további cikkei

Továbbiak

Vélemény cikkek

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.