Eddig azonban inkább a globális gazdasági versenyfutás terén voltak gyakoriak az ilyen megállapítások, miközben a Nyugat és főleg az USA még meglevő haditechnikai fölényének hosszabb túlélési időt jósoltak. Most úgy tűnik, Kína katonapolitikailag is gyorsabban erősödhet az eddig előre jelzettnél.
Peking felkészült arra, hogy minden lehetséges irányban képes legyen helytállni egy esetleges katonai összecsapásban – szögezte le múlt héten Liang Kuang-lie kínai védelmi miniszter. Bár az ország folyamatosan hangsúlyozza, hogy békés növekedésre törekszik, a csendes-óceáni térség államai közül több riadtan figyeli a kínai fegyverkezést.
Decemberben két olyan hír is napvilágot látott, amelyre szakértők csak jóval később számítottak. Kína egyfelől bejelentette, hogy 2011-ben tervezi vízre bocsátani első repülőgép-hordozóját.
Az USA haditengerészetének egyik magas rangú tisztje pedig a múlt héten közölte egy interjúban, hogy Peking az anyahajókra halálos veszélyt jelentő új ballisztikus rakétát állít szolgálatba. Ez a lépés megingathatja az USA eddig megkérdőjelezetlen dominanciáját a csendes-óceáni térségben. Kérdés, hogy a fenti hírek fényében milyen eredményt lesz képes elérni Robert Gates amerikai védelmi miniszter, amikor januárban Pekingbe látogat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.