Az Országgyűlés módosította a napokban a gazdasági kamarákról szóló 1999. évi CXXI. törvényt.
– Hogyan érinti ez a vállalkozókat és a kamarát? – kérdeztük Gaál Józsefet, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara országos alelnökét.
– Március 31-ig minden egyes vállalkozásnak, amely kereskedelmi, ipari vagy kézműves tevékenységgel foglalkozik, köteles regisztrálnia magát a helyi kamaráknál. A kamara a jövőben olyan újabb közfeladatokat lát el, melyek hozzájárulnak a gazdasági élet fehérítéséhez, a kereskedelem, az üzleti etika fejlesztéséhez. A szervezet a gazdasági tevékenységet folytatók együttes és általános érdekeinek az érvényesítését segíti elő.
– Milyen lépésekkel valósul meg mindez?
– A regisztrált vállalkozások adatait folyamatosan frissítve naprakész információkat tudunk szolgáltatni például a gazdaság összetételéről, a trendekről. Ennek óriási a jelentősége, mert ezek feldolgozása megkönnyíti a folyamatok elemzését. Évek óta nagy igény jelentkezik arra is, hogy a közhiteles kamarai nyilvántartásból következtetni lehessen arra, kik azok a piaci szereplők, akik esetleg nem etikusan viselkednek a piacon.
– Ez olyan, akár egy feketelista?
– Szó sincs ilyesmiről. Arról azonban igen, hogy egy ilyen információs bázisra támaszkodva a vállalkozások informálódhatnak leendő vagy meglévő partnereikről. Az internet segítségével egy-egy céggel kapcsolatban meg lehet tudni, hogy indult -e ellene végrehajtás, esetleg csődeljárás, végelszámolás vagy akár felszámolás. Elektronikus beszámolók is fent vannak a világhálón, melyekből tájékozódni lehet.
A tisztességes gazdaság érdeke az, hogy ezek az információk „egyablakos” módon, mondjuk az állandóan frissülő és közhiteles kamarai adatbázisban
elérhetők legyenek.
– Adatvédelmi problémák?
– Most kezdődött az a munka, amelynek eredményeként reményeink szerint lehetővé válik ennek az informatikai rendszernek a létrehozása. Minden tisztességes vállalkozónak az érdeke, hogy az üzletkötés biztonságát erősítsük idehaza. A lánc- és körbetartozások problematikáját máig nem sikerült enyhíteni. Nagyon jó lenne, ha ez a rendszer segítene ebben.
– Mennyibe kerül a regisztráció?
– Ötezer forintba.
– És ezért kap-e még valamilyen szolgáltatást a vállalkozó?
– Évi ötezerért gazdasági, pénzügyi, adózási és hitelhez jutási kérdésekben térítésmentes tájékoztatást biztosít a kamara. Emellett üzletipartner-keresés és a pályázatfigyelés is beletartozik majd a szolgáltatások körébe.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.