Munkahelyek
„Az iparágra kivetett újabb különadó aránytalan terhet ró a távközlési szolgáltatásokra, és nemzetgazdasági kockázatokat is rejt. Bevezetése valószínűleg a belső fogyasztás szűküléséhez vezetne, végső soron pedig az ország versenyképességét is kedvezőtlenül befolyásolhatja, így a céljaival ellentétes hatást válthat ki. Megértjük az ország és a költségvetés nehéz helyzetét, ám félő, az adó visszaveti a nemzetgazdaság egyik húzóágazatának a fejlődését, hazai beruházásokat és munkahelyeket veszélyeztet. Bízunk abban, hogy a jogalkotó figyelembe veszi az egyenlő elbánás és a versenysemlegesség elveire épülő javaslatainkat, és olyan törvény születik, amellyel csökkenthetőek a felmerülő kockázatok.”
Klausz Ferenc, a Telenor vállalatfejlesztési vezérigazgató-helyettese
Húzóágazat
„Magyarországon a vállalati adó- és járulékterhek mellett 27 százalékos áfa, európai viszonylatban kiugróan magas frekvencia- és koncessziós díjak, valamint különadó is terheli a távközlési szolgáltatásokat. Ha újabb teherrel sújtják az iparágat, egy perc beszélgetés árának már több mint a fele megy majd a központi költségvetésbe. A telekommunikációs szolgáltatások ára meghatározza az adott országban működő vállalkozások és az adott ország versenyképességét is. A távközlés húzóágazat, amit nem szabad ily módon megfojtani. Ha újabb adóval sújtják, az tőkét von el a cégektől, így a szektor vagy áremelések révén fejlődik tovább, vagy elmaradnak a fejlesztések, és hazánk digitális sereghajtóvá válik.”
Marchhart Pál, a Vodafone szabályozásért felelős vezérigazgató-helyettese
Fejlesztések
„A telefonadó miatt forgalomcsökkenéssel számolunk, aminek közvetetten negatív hatása lesz az érintett cégek által befizetett áfára. Ennél is fontosabb azonban, hogy az adó jelentősen visszavetheti a beruházásokat, hiszen amellett, hogy tőke távozik az iparágból, az új teher komoly informatikai projekteket követel meg a cégektől, ez pedig a termékfejlesztés elől szívja el az erőforrásokat. Jelenleg a Vodafone-nál több mint egy tucat olyan informatikai beruházás folyik, amelyek különböző jogszabályi változások miatt váltak szükségessé. Fontos hangsúlyozni, hogy a távközlés a gazdaság egyik legfontosabb húzóágazata, amely egyben más iparágak katalizátorául is szolgál, s most ez került veszélybe.”
Takács Krisztián, a Business Telecom vezérigazgatója
Mobilterhek
„Nehéz egyelőre számszerűsíteni a távközlési adó várható hatásait, az azonban jól látszik, hogy az új teher a mobilágazatban hozhat nagyobb változásokat. A vezetékespiacon ugyanis az elmúlt években a fogyasztók jelentős hányada már visszamondta előfizetését, s így jelenleg csak az tart vonalas telefont, akinek valamilyen okból valóban szüksége van rá. Mivel ez a kör kevésbé árérzékeny, a vezetékes ágazatban nem várható drasztikus változás, nem kell az előfizetések további számottevő csökkenésétől tartani. A percalapú adóhoz kapcsolódó bonyolult elszámolási rendszer ugyanakkor a szektorban ténykedő minden cég számára nehézséget jelent, s a vállalatoktól költséges fejlesztéseket követel meg.”
Gyurcsik Attila, a Concorde vezető elemzője
Internetalapon
„A szolgáltatók sajáttőkearányos megtérülését olyan alacsony szintre csökkentheti az új adó, amely mellett már nem éri meg beruházni. Éppen ezért a cégek egyrészt várhatóan visszafogják fejlesztéseiket, másrészt a többletterhet igyekszenek majd áthárítani ügyfeleikre. Az emelkedő árak pedig a fogyasztói szokásokat is átalakíthatják. A mobilszektorban szinte biztosra vehető, hogy a forgalom egy részét – az adóval nem sújtott – internetalapú megoldások irányába tereli majd a teher, de a korlátlan csomagok eltűnése miatt ugyanez várható a vezetékespiacon is. Az adó ebből a szempontból is a szegényebb réteget sújtja inkább, hiszen akinek nincs okostelefonja vagy számítógépe, az nem tud váltani.”
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.