Ha az állam egy hónappal hosszabb ideig ül a vállalkozásoknak járó pénzen, illetve azt csak akkor adja oda nekik az eddig megszokott időben, ha az érintettek soha nem látott – mondjuk ki nyíltan: lehetetlen – mértékben fegyelmezetteknek bizonyulnak, az éppenséggel egy 85–90 milliárdos trükk.
Ennyit tart magánál az állam, ennyit kamatoztathat plusz harminc napig, decemberben ennyivel csusszanunk majd át a jövő évre a kifizetésekkel, ennyivel több levegő jut a finanszírozásban idén az államnak. Szép nagy összeg, és közben lehet más országokra mutogatni, hogy ott még tovább ülnek a pénzen, lehet figyelmeztetően felemelni a mutatóujjat a vállalkozások felé, hogy tessék azonnal kifizetni a számlákat, akkor mi is odaadjuk, ami jár. Jogos. Nem lehet belekötni.
Közben viszont egy másik dimenzióban, egy párhuzamos valóságban az exportőrök, a gyógyszercégek, az egyszeri, óriási tranzakcióra készülő vállalatok magukban füstölögnek, külön energiákat fektetnek abba, hogy megtervezzék, miként finanszírozzák magukat, ha egy több tízmilliós összeget két és fél hónapig kénytelenek nélkülözni a kasszából. A kiszáradó hitelezéssel, az állandóan változó adótörvényekkel, a kötelező béremelésekkel, az árfolyam volatilitásával és sok egyéb dologgal együtt ez is egy olyan tétel, amely önmagában talán védhető az állam részéről, de összeadódva a többivel egyre jobban fojtogatja a cégeket, ezzel együtt a makrogazdaságot.
Nehogy egyszer csak azon vegyük észre magunkat, hogy – mint az amerikai krimisorozatokban – a halottkém komoly arccal felnéz a boncasztal mellől, és azt diktálja a jegyzőkönyvbe: „Számtalan közepes és apró ütés és szúrás a testen. Önmagában egyik sem halálos, az áldozatnak mégsem volt esélye, hogy túlélje a hosszú és folyamatos bántalmazást”.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.