A „piaci” körülmények változtak, de valószínűleg még ebben a korlátozott versenyben is van olyan összeg, amennyiért pártelnököt, tagságot, szavazótábort lehet szerezni. A befektetés pedig megtérül, ha a párt a gazdaságpolitikai döntések közelébe jut.
A miniszterelnök új elképzelése, a pártok állami támogatásának megszüntetése két évre felhívás erre a keringőre. Nyilvánvaló, hogy a jelenlegi ellenzék a maga korlátozott hozzáférésével a nyilvánossághoz, állami támogatás nélkül kénytelen lesz még inkább árulni magát, ha eséllyel akar pályázni a parlamenti bejutásra.
Az állam azért finanszírozza a parlamenti pártokat, hogy az segítse a demokratikus politikai akarat érvényesülését. Ha magánérdekek dominálnak, akkor nem a démosz, hanem démonok akarata érvényesül. És nemcsak a demokráciát, hanem a szabad gazdasági versenyt is súlyosan deformálja.
Helmut Kohl fekete kasszája vagy a Mitterrand és a negyven rabló című könyv azt mutatja, tökéletes megoldás máshol sincs. De ha Magyarországon minden állami fillért megvonnak a pártoktól, akkor vezető legyen a talpán, aki ellenáll, amikor Ángyán József oligarchalistájáról valaki odatelefonál.
A Fidesz elemi érdeke, hogy más párt rajta kívül ne férjen hozzá állami forráshoz. A baj az, hogy ezután a Fideszt eséllyel kihívni is csak oligarchamódszerekkel lehet. Vagyis a terv jóval túlmutat Orbán Viktor kormányzásán, aki épp e rendszer felszámolását ígérte.
A piaci szereplők közül a mostani éra nyertesei finanszírozzák majd a kormánypártot (áttételesen közpénzből), a vesztesek, közöttük külföldi cégek pedig feltehetik a kérdést: veszek-e szavazatot, hogy tovább működhessek ezen a tájon, vagy szedem a sátorfámat.
Démosz jól itt nem járhat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.