A munkaerőpiac stagnálása különösen súlyos aggodalmakra ad okot, nem csupán a roppant szenvedés és az emberi tehetségek elvesztegetése miatt, de azért is, mert a munkanélküliség huzamosan magas szintje évekig tartó strukturális károkat okoz gazdaságunknak – ezt már Ben Bernanke mondta múlt pénteki, Jackson Hole-i beszédében.
A munkaerőpiac helyzete nem véletlenül aggasztja a Fed elnökét, az általa vezetett intézménynek ugyanis – a Fed Act 2A pontja szerint ebben a sorrendben – a teljes foglalkoztatottságot, az árstabilitást és a mérsékelt hosszú távú kamatszintet kell elősegítenie.
Nem úgy az Európai Központi Banknak (EKB), melynek egyetlen mandátuma, hogy alacsonyan – a jelenlegi célkitűzés szerint „kevéssel 2 százalék alatt” – tartsa az inflációt az eurózónában. Bár augusztusban az éves ráta 2,6 százalék volt, jelenleg Frankfurtban (is) inkább azzal vannak elfoglalva, hogy még sokáig legyen hol őrködni az árstabilitás felett.
Miközben a kötvényvásárlási program részleteit várjuk, felmerül a kérdés: kiszervezhető-e az EKB-hoz az adósságválság kezelése az unió alapjait érintő jogszabályok – és több tagállam alaptörvényének – megváltoztatása nélkül? A válasz egyértelmű: aligha. A német alkotmánybíróság talán már a jövő héten meg fogja ezt erősíteni.
Ha pedig mindenképpen mélyreható változtatásokra van szükség, és az EKB mandátumát is újra kell gondolni, akkor meg kellene fontolni: ne kerüljön-e be amerikai mintára a teljes foglalkoztatottság is az elérendő célok közé. Tudjuk, a brüsszeli bürokráciának nem Alonso diktálja a tempót. De az idő sürget: a lassú víznek addig kell a partot mosnia, amíg az ár el nem önti.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.