Varga Mihály a hét elején a bizottságról mint „szigorú könyvelőkről” beszélt, akiket két hétig kellett győzködni arról, hogy nem 3,1, hanem csak 2,9 százalékos lesz a deficit. Hozzájuk képest – fogalmazott akkor a miniszter – az IMF sokkal korrektebb partner, hiszen mindenekelőtt a döntések minőségét tartja szem előtt.
Ha az IMF szakemberei az októberi megszorító csomagokban szereplő döntések „minőségét” tartották szem előtt, akkor valószínűleg úgy tettek, mint az Európai Bizottság – és a piaci elemzők többsége –, és alaposan lerontották a magyar gazdaság 2013-as növekedésére vonatkozó prognózisát. Valószínűleg egyetértenek Cséfalvay Zoltán államtitkárral is, aki a Világgazdaság tegnapi konferenciáján egyebek mellett arról beszélt, hogy a fiskális kiigazítások legföljebb hosszú távon biztosíthatják a növekedést.
De ne legyünk ünneprontók: nyilván Washingtonban is örvendenek, hogy a jövő évi hiány Brüsszel szerint is a maastrichti küszöb alatt marad. De a NAV-kompatibilis pénztárgépek bevételnövelő hatásáról folytatott vita kimenetele az IMF-et valószínűleg nem érdekli, emiatt a legkevésbé sem valószínű, hogy „érdekes helyzetbe” kerül.
„Érdekes helyzetbe” a magyar kormány kerül jövő nyár elején, amikor a 2014-es, választási évi büdzsét kell körvonalaznia – ebben a bizottság szerint 3,5 százalékos lesz a hiány –, hogy valóban lezárulhasson az ellenünk folyó túlzottdeficit-eljárás. Az idei tapasztalatok alapján nem reménykedhetünk gyors megoldásban. És „érdekes helyzetben” lehetett a magyar delegáció vezetője is, amikor a „korrektebb” partner a kormány ostoba médiakampányának motivációi felől érdeklődött.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.