A KSH jelentése szerint 3,8 százalékkal esett vissza az ipari termelés éves összevetésben, de a munkanaphatástól megtisztítva már 0,6 százalékos pluszt mutat a statisztika.
Túlzott örömre ugyanakkor továbbra sincs okunk. Az euróövezet növekedési kilátásai gyengék, és az Európai Központi Bank elnöke, Mario Draghi szerint Magyarország legnagyobb exportpiacának gazdaságára, Németországra is kihat az adósságválság. A német ipari termelés augusztus után szeptemberben is visszaesett, és csökkent az új megrendelések állománya is, ami különösen kedvezőtlen előjel hazánk számára.
A negatív hatásokat ellensúlyozza az autóipar, és az Audi gyár indulásától újabb lendületet kaphat a gazdaság motorja. A kormánynak is fontos, hogy talpra állítsa a gazdaságot: sorra kötik a stratégiai megállapodást a cégekkel. A Coca-Cola, a Richter, az Alcoa és a Daimler már a „kiválasztottak” között érezheti magát.
A kilátásokat ugyanakkor ellentétes hatások alakítják, hiszen a kormány nem kedveli valamennyi gazdasági szereplőt. Orbán Viktor a múlt hónapban Brüsszelben azt mondta, ha újabb egyenlegjavító intézkedéseket kér az Európai Bizottság, akkor emelnénk a bankadót és a közműadót, és még nagyobb terhet rónánk az energiaszektorra. Szerencsére a bizottság 3 százalék alatti hiányt lát jövőre, ám a 2,7 százalékos deficitcél eléréséhez így is további intézkedések lesznek szükségesek.
Ha Damoklész kardja az említett ágazatokra zuhan, az tovább ronthatja a növekedési kilátásokat – nem csak a néhány 10 milliárd forintos pluszteher, hanem a befektetői bizalom erodálódása miatt is.
Eközben a régiós országok közül Magyarországon a legintenzívebb a banki tőkekivonás, és nem látszik a folyamat vége. Néhány cégre vagy iparágra nem könnyű növekedést alapozni. Reménykedjünk, hogy Draghi kivételesen téved.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.