Nők az üzleti csúcson címmel a héten üzleti konferenciát tartott a Világgazdaság. A téma – ahogy a címből kiderül – annak elemzése volt, hogyan jutott el a nem túl sok női igazgató a cégvezetői székig, s mi kell ahhoz, hogy egyre többen érjék el az üzleti karrier csúcsát.
Ez a nők problémája lenne? Látszólag igen. Ha már egy címbe bekerül, hogy „nő” s ehhez még a karrier fogalom társul, akkor sok férfi(vezető) érdeklődése elillan. Inkább nem kérnek a karrierista nőkből, akikkel csak baj van: hisztisek, ha egyedül vannak, a magányt nehezen viselik – hangzik az ellenérv. Ám az se jó, ha egy nőnek családja van. Akkor meg a gyerek körüli gondok gyűrűznek be a munkahelyekre. Na, ilyen felsővezető nem kell. Alsó szinten még igen, ott nincs akkora felelősség, de följebb? Inkább nem. Jobb a békesség, a nyugalom...
Ez a nyugalom azonban csak látszólagos. Előrejelzések szerint 2020-ra Magyarországon a nők 70 százaléka felsőfokú végzettséggel rendelkezik. Képzettségben már ma is jobban állnak, mint a férfiak. El lehet azt képzelni, hogy a nők csak a tanulásért tanulnak? Hogy képzettek, szakmai tudással felvértezettek lesznek, s ezt ne akarják szakmai karrierben kamatoztatni, kipróbálni?! Nem, előbb-utóbb átszakad a gát. Egyrészt a nők rájönnek, hogy a tudást vezetőként tudják jól hasznosítani, másrészt egyre gyakrabban fordul majd elő, hogy csak női jelentkező felel meg egy-egy vezetői poszt követelményeinek. Például az előírt képzettségi feltételeknek. Jó, ez csak egy szempont, legalább ennyire lényeges a vezetői kvalitás, az emberi tulajdonság. Ebben rosszabbak lennének a nők?
Nem valószínű. Egyre többen mondják, hogy a XXI. század a nők százada lesz. Jól hangzik, de igaz is lehet. A mennyiségi növekedés – a magasan képzett nők számának meredek emelkedése – egyszer csak új minőségbe, csúcsvezetői székek követelésébe csap át. Vagyis be fog következni az, amit sokan ma még csak rémálmukban élnek meg: sok nő dolgozik majd vezetőként.
De itt még nem tartunk. Ez még csak a víziókban létezik. Ám érdemes e tendenciát elemezni, célszerű azon kutatások eredményeit komolyan venni, melyek egyértelműen a nők társadalmi-gazdasági szerepének felértékelődésére utalnak. S ha ez a jövő, akkor nem lenne érdemes elébe menni a folyamatoknak?
A nagy nemzetközi vállalatok üzleti filozófiájában alaptétel, hogy a diverzitás fontos érték. Ez vonatkozik nemre, fajra, életkorra. E cégeknél program van arra, miként lehet a nők karrier lépéseit egyengetni. Magyar tulajdonú vállalatok jó részénél ez még nem téma. Talán majd egyszer, amikor a lemaradás tényezőit elemezve a menedzsmentkérdések is napirendre kerülnek.
A Világgazdaság konferenciáján alig volt férfi. Pedig ez remek alkalom lett volna, hogy beinduljon a fantázia, a gondolkodás. Talán tényleg jó lenne kipróbálni! Talán tényleg igaz az Európai Bizottságnak az a vizsgálati eredménye, mely szerint a vegyes összetételű cégvezetésnél a profit 54 százalékkal magasabb, mint a hasonló, csak férfiak által irányított vállalatoknál. Ez nem semmi! Ezért talán már nők is kerülhetnek a csúcsvezetésbe. Nem?
Persze. Ám amíg egy ilyen üzleti konferenciáról a férfiak azt gondolják, hogy ez a nők ügye, ez női téma, addig vesztésre állnak. Előbb-utóbb átszakad a gát, s jönnek a nők. E „fenyegetés” vagy zsarolás-ízű megfogalmazás ellen azonban legelőször a nők tiltakoznak: dehogy is akarják ők a férfiakat kiszorítani… Ők együttműködni akarnak. Saját kiszorítottságukat megszüntetni. S azt, hogy a férfi uralta társadalom segítse őket e folyamatban: megértéssel, a gyermeknevelést megkönnyítő szolgáltatásokkal, és egy egészen más szemlélettel, melyben az üzleti karrier mindkét nem természetes pályája lehet, s ehhez minden segítség megadatik. Férfi vezetőktől is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.