A Handelsblatt német gazdasági napilap által felvetett cunami gondolat nem is azért a leginkább rémisztő, hogy mi történik Irakban, hanem azért, mert a világ vezető titkosszolgálatainak fogalmuk sem volt arról, hogy június 6-tól kezdődően néhány nap alatt hogyan törhetett előre az Iraki és Levantei Iszlám Állam (ISIS) szervezet. Elképzelhetetlennek tartom, hogy a maximum 15 ezres hadsereg terveiről ne tudtak volna a térség, illetve a térség rezdüléseit óráról órára elemző országokban.
Elsőre az is nehezen megfejthető, hogy a szélsőséges szunnita ISAS katonái hogyan voltak képesek órák alatt elfoglalni Irak második legnagyobb, majdnem 2 millió lakosú városát, Moszult. Erre könnyebb a válasz, Moszul szunnita felségterület, a 2003-ban kifüstölt diktátor, Szaddám Huszein híveinek egyik fellegvára. A lakosság már a hírre, hogy jön az ISAS, menekülni kezdett, feltételezhetően 500 ezren hagyták el otthonaikat. Aztán amikor a hadsereg beállított, több tucat, ellenséges ügynöknek megbélyegzett civilt az utcán kivégeztek, a megfélemlítésnek és sakkban tartásnak ennél nincsen hatékonyabb és kegyetlenebb eszköze.
Az ISAS végső célja egy iraki-szíriai fennhatóságú iszlám állam létrehozása (amelyhez hathatós gazdasági támogatást kaphat Szaúd-Arábiától és Öböl-országoktól), ám már a síita többségű Bagdad bevétele is nehézségekbe ütközik. Ráadásul az ISAS Irakban is két tűz közé szorul, délről Bagdad, északabbról a kurd autonómia harapófogójában még akkor sem megy sokra, ha a lakosság jó részének támogatását élvezi. Ráadásul a kurdok könnyen kihasználhatják a helyzetet, a zűrzavarban Bagdad kárára, megerősödhetnek.
A lényeg mégis az, hogy Washington miként értékeli a helyzetet. Az amerikai diplomácia kudarcként élheti meg azt, ami Irakban történik. A héják Barack Obama elnököt támadják, aki még az első ciklusban meghirdette elődje, George W. Bush háborús politikájának befejezését kezdeményezte. A héják azzal érvelnek, hogy Washington túl korán vonult ki Irakból, hatalmi űrt hagyott maga után. Mások, köztük én is, úgy gondolják, hogy már 2003-ban hiba volt amerikai vezetéssel lerohanni az országot. Az akkori koalíció vezetői közül a hétvégén Tony Blair volt brit miniszterelnök szólalt meg, honlapján mosakodott, hogy Szaddám megdöntésére akkor nem volt más mód. Blair azt is írja, hogy a Közel-Keleten az utóbbi években is háborús gócpontok alakultak ki, az arab tavasz, a három éve halottak tízezreit produkáló szíriai polgárháború mind azt bizonyítja, hogy a térséget nem lehet kontroll nélkül hagyni.
Az iraki helyzet közelebb hozhatja egymáshoz Washingtont és Teheránt. Mindkét országban azon az állásponton vannak, hogy erőszakkal nem lehet a térképre új, iszlamista államot rajzolni. Obama kizárta, hogy az USA szárazföldi csapatokat küldjön az ISAS ellen, de légi csapásokkal bármelyik pillanatban támadhatja a szélsőségeseket (lehet, hogy ma reggelre ez már meg is történt). Teherán a Forradalmi Gárda néhány egységét küldi Bagdadnak, meg nem erősített hírek szerint erre már sor is került.
A világ a válság gazdasági következményeivel is kénytelen számolni. A háború miatt jelentős mennyiségű olaj eshet ki, ami az árak felsrófolását jelenti, Magyarországon néhány héten belül akár 20 forintos üzemanyagár-drágulást okozva. Az olaj mellett Kínától Nyugat-Európáig egy sor állam komoly érdekeltségekkel van jelen Irakban, ezek egy részét most mind veszély fenyegeti. Egyelőre semmi jele, hogy a válság rövid időn belül megoldható lenne. A Közel-Kelet bombájának gyújtózsinórját meggyújtották.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.