Ódivatú témának tűnhet manapság a munkatermelékenység növelése vagy a beruházási ráta emelése, mintha régi politikai gazdaságtani könyv fejezetcímei lennének. Okkal koptak ki e fogalmak a közgazdasági diskurzusból a rendszerváltozáskor, nem elsősorban ideológiai és politikai motívumok miatt. Hogy egy nyitott piacgazdaságban mennyi beruházás jön létre és mely ágazatokba áramlik a tőke, az döntő részt a külföldi és hazai tőketulajdonosok üzleti döntésein múlik; az állami szerep másodlagossá válik. Hasonló a helyzet a munka hatékonyságával: a tényleges piacgazdaságban nincs helye az állam voluntarista termelékenység-növelő kampányainak, a munkaadók megteremtik a technológiai, szervezési, ösztönzési kereteket, és kikényszerítik a hatékony munkavégzést.
Így lett ez nálunk is. A privatizáció során átalakított, valamint a zöldmezős beruházással létrehozott cégeknél, különösen a nagyméretűeknél, az egy dolgozóra jutó termelés üzemi szinten lényegében utoléri a nyugatit. Az Audi-motorgyárnak vagy Mercedes összeszerelő üzemében igen termelékeny a munka – ez nem is lehet másképp tőkeigényes, modern technológia mellett. Országos adatunk ugyanakkor jóval elmarad a nyugatitól: úgy egyharmada annak. A csúcstechnológia, az új évjáratú tőkeállomány és a feszes munkaszervezés ugyanis először szigetként jelent meg nálunk, és csak lassan terjedt. A magyar átlag erősen szóródó tevékenységek és kultúrák középértéke. Az állami tulajdonban megmaradó cégek egy részénél túlélte a rendszerváltozást a túlfoglalkoztatás, emiatt ezeknél a nemzetközi szinttől messze elmarad a termelékenység. Az idő előrehaladtával gazdaságunk egészében javult az élőmunka hatékonysága, ám a lakosság egészségi állapota, a munkavállalók motiváltsága és szaktudása olyan, amilyen. Hogy nehéz általánosítani a termelékenység ügyében, azt alátámasztják az Európai Unió kkv-szektoráról készített felmérés adatai. Nem meglepő módon a magyar kis és közepes méretű vállalatoknál messze elmarad a termelékenység az EU-átlagától. Ami viszont nem magától értetődő: a mikrovállalkozások termelékenysége 21, a kisvállalkozásoké 18, a középvállalkozásoké 8 százalékkal múlja alul a visegrádi átlagot. Ilyen elmaradás a magyarországi nagyvállalatok körében nem mutatkozik, sőt, némileg meghaladjuk a visegrádi szintet.
Elgondolkoztató adatok. A lengyel vagy szlovák kisvállalat miért termelékenyebb? Az első esetben tippelhetnénk a nagyobb piacméretre, de a szlovák esetben ez sem érv. A magyar statisztikát talán az rontja le, hogy a nagyon kis cégeknél a szürke és feketegazdaság jelenléte miatt a teljesítménymutatók nem eléggé megbízhatók, ám e magyarázattal még rosszabb a gazdaságunkról kapott kép. Hiszen ha az adóhatóság nem látja a tényleges teljesítményt, akkor a bank sem, és így nem is tekinti finanszírozható kockázatnak a kicsi, és így egyébként is költséges, „babrás” ügyfelet.
A termelékenységi statisztika egyébként is problematikus nálunk: a 2008-as válságot követően nagyot esett az egy munkavállalóra jutó teljesítmény (amit indokol a kibocsátás átmenti zuhanása), ám utána sem igen javultak az adatok, sőt újabban inkább csökken a nemzetgazdasági átlagszám. Ez a fejlemény aggasztó lenne – ha valós trendek állnának a mutatók romlása mögött. Inkább arról van szó, hogy a közmunkásokat átcsoportosították a munkavégzők közé (a nevező százezrekkel megnőtt), de a számlálóban szereplő hozzáadott érték nem nőtt ezzel arányosan. Mondhatnánk: semmi baj, csupán a termelékenységi index leleplezi a foglalkoztatási adatok feltupírozását. Ám az ágazati elemzés mutatja, hogy gond van a gazdaság termelékenységével. Ez ma sem elsősorban állami ügy, de az is, hiszen a hatékonyság időbeli és ágazati terjedése, a közszektor működési hatásfoka nagyban függ arról, hogy a kormány gazdaságpolitikában számít-e a hatékonyság. A probléma talán ódivatú, de mai választ kellene adnunk rá, főleg ott, ahol a legnagyobb az elmaradás: a legkisebb és leggyengébb vállalkozások világában.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.