A betegségek legyőzése és az egészség megőrzése iránti igény a magyar vállalatok előtt is kitárta az üzleti kaput. Ma már a világ minden pontján találkozhatunk a kórházakban a „magyar agy” és munkaerő produktumaival. A magyar egészségipar és orvostechnikai eszközgyártás világszerte ismert, ezt azonban mégis nehezen sikerül valós, nemzetgazdasági értékké konvertálni. Pedig megfelelő szabályozás és ösztönzés mentén a szektor jelenlegi súlyánál jóval jelentősebb mértékben lenne képes hozzájárulni a gazdaság teljesítményéhez és a hazai egészségügyi ellátások színvonalának emeléséhez.
Sokaknak meglepő lehet, hogy a gazdasági potenciálját tekintve a hazai tradicionális orvostechnikai eszközgyártás jelentősen nagyobb lehetőségeket rejt magában, mint a sokat emlegetett autóipar. Amíg az utóbbinál elsősorban sok esetben összeszerelésről, részegység beszállításról beszélhetünk, addig az orvostechnikai eszközgyártás teljes spektruma megtalálható hazánkban, kezdve a kutatás-fejlesztéstől egészen a késztermék gyártásáig, valamint a hazai és külföldi értékesítésig. Ez önmagában is hatalmas nemzetgazdasági lehetőségeket rejt, hiszen itt a magyar szál nem csak részleges, hanem teljes termékláncon átívelő értéket jelent.
A hazai orvostechnikai eszközgyártás ráadásul a kormány által a hazai gazdaság motorjának tartott kis- és középvállalkozások körében összpontosul. Jelenleg mintegy 200 hazai tulajdonban lévő vállalkozás gyárt eszközöket a gyógyítás támogatására, miközben 6-8 ezer családnak biztosítanak megélhetést országszerte. Hogy ez miért alakult ilyen szerencsésen, annak történeti hagyományai vannak. A rendszerváltás környékén a nagy magyar állami egészségügyi műszergyártó konglomerátum felvásárlása iránt nem mutatkozott igény a nemzetközi vállalatok részéről, így azt jellemzően a dolgozók saját maguk tudták részegységenként tovább üzemeltetni.
A szektor más tekintetben is a kormány nemzetgazdasági irányaival párhuzamos pályán mozog. Az orvosi eszközöket gyártó hazai vállalkozások régóta megkezdték a déli és keleti nyitást: napjainkban már legfontosabb exportpartnereik a FÁK-országok, a közel- és távol-kelet, valamint Észak-Afrika és Dél-Amerika államai. A vállalatok az elmúlt években megalapozták a magyar precíziós eszköz- és műszergyártás hírnevét, kiépítették azokat a kapcsolati hídfőállásokat, amelyek mentén egyéb magyar termékek is könnyebben utat találhatnak ezekre a piacokra.
Amit önerőből a szektor elérhetett, azt el is érte, a további növekedéshez viszont hatékonyabb összefogásra van szükség. Ahhoz, hogy a szektorban rejlő nemzetgazdasági potenciál kiteljesedhessen, partnerségre van szükség. Partnerségre az egészségtudományok és -oktatás intézményeivel, a kórházi beszerzéseket irányítókkal, és stratégiai szövetségre a gazdasági kormányzattal.
A mai napig nincs például az országban olyan központi, medikai inkubációs – innovációs és szolgáltató – célokat szolgáló létesítmény, ahol a kezdő orvostechnikai vállalkozások saját beruházásban a magas költségigény miatt megvalósíthatatlan kísérleti laborokhoz férnének hozzá, vagy éppen biztosított lenne a fejlesztett eszközök minden igényt kielégítő tesztelése. A technikai támogatáson túl egy inkubációs központ nagy segítséget jelenthet a termékek piacra vitelében is: habár az európai uniós tagállamok elismerik a magyar bevizsgálás eredményeit, az unión kívüli piacok esetében hatalmas elvárásbeli különbségek vannak, amelyek ráadásul szinte évről-évre változnak. Egy ilyen létesítményhez az iparági szereplők a szakmai koncepciót és a terveket elkészítették, az építési engedélyt megszerezték, viszont a források hiánya miatt a fejlesztés egyelőre nem tudott elindulni.
Még az eddig kihagyott lehetőségek mellett is a magyar kis- és középvállalkozások körében az orvosi műszergyártás az egyik legversenyképesebb ágazat, hiszen a válság időszakában is növelni tudta árbevételét és exportját. Éppen ezért fontos, hogy a kormány odafigyeljen erre a területre. Ha sikerül új együttműködési érdekeltséget telepíteni a szektorba, akkor még több magyar gyártású orvosi eszköz segítségével mentik majd az életeket Algériától Kínáig.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.