A hosszú kánikulai napok után jön az ősz, hűvösebbre, majd a téli napokban hidegre fordul az idő, fűteni kell az otthonainkat, a munkahelyeket, hogy komfortosan érezzük magunkat, és el tudjuk látni a feladatainkat. Ez olyan kérdéseket is felvet egyebek mellett, mint az energiahatékonyság és az energiatudatosság kérdése.
Az elsőnek elsősorban mérnöki, műszaki-gazdasági vetülete van, a második inkább társadalmi, szemléleti kérdés.
Már látható, hogy az új évezred kezdetének legfontosabb társadalmi és gazdasági kérdésévé az energia léte és nemléte vált. Az energiáé, amely biztosítja az emberek komfortját, helyváltoztatását, az ipari termékek előállításának lehetőségét és a megfelelő helyre való eljuttatását. Ugyanakkor azt is látni kell, hogy a felhasznált energia – mind lokálisan, mind globálisan – szennyezi és veszélyezteti környezetünket. Magyarország nem bővelkedik energiaforrásokban, ezért a drágán beszerzett energiahordozók jó hatásfokú kihasználása nagy felelősséget ró ránk, mérnökökre is. Az energiapazarlás tarthatatlan állapot, e téren van javítanivalónk bőven. Racionalizálni kell az energiafogyasztást, meg kell felelnünk a fenntartható fejlődés modern igényének, tennünk kell a környezetünk elhasználódása ellen, mégpedig oly módon, hogy közben ne mondjunk le a gazdasági fejlődés, a társadalmi egyenlőség és igazságosság igényéről. És nem utolsósorban élhető környezetet hagyjunk utódainkra. Az energiával való gazdálkodás tehát nem pusztán szakmapolitikai kérdés.
Köztársasági elnökünk, Áder János a Kossuth rádióban minap elhangzott interjúban jól összefoglalta a globális klímaproblémát: „Az egyik nagy vita, ami a nyáron már elindult, az volt, hogy vajon 2050-re elérhető-e, teljesíthető-e, hogy az Európai Unió és azon belül Magyarország úgynevezett klímasemleges legyen.
Itt nagy szerepük van azoknak a kommunikációs eszközöknek, amelyek révén a tudatos energiafogyasztásra lehet irányítani a figyelmet, mert egyéni és közérdekről van szó!
Nekünk, mérnököknek az energiatanúsítások elkészítésében is nagy szerepünk van. Ez a föltáró, fölmérő munka megköveteli a mérnöki precizitást. Az épületenergetikai tanúsítványok azért fontosak, mert feketén-fehéren megmutatják egy ingatlan, lakás, épület energetikai szempontú állapotát. Ha ezt ismerjük, akkor lesz módunk javítani, előrelépni.
Hangsúlyoznunk kell, hogy minden eszközzel arra kell törekedni, hogy az energiatakarékosságot a mindennapok rutinjává, természetes jelenségévé tegyük. Ez pedig már jóval túlmutat egy mérnökszakmai ügyön.
A teljes cikket a Világgazdaság szerdai számában olvashatják
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.