A kockázati vezetőknek (CRO-knak) egyre nagyobb befolyásuk van intézményük teljes működésére a 37 CRO megkérdezésével készült felmérésünk szerint (a CRO-k 86 százaléka az igazgatótanács tagja, vagy közvetlenül a CEO-nak jelent). A kockázati szempontok érvényesítése nagyon fontos a hosszú távon stabil eredményesség fenntartásában.
A 2012-es CRO-kiadványunk szerint akkor a pénzügyi válság okozta romeltakarítás, 2016-ban már a bővülés menedzselése, ma pedig a végéhez közeledő fellendülés utáni kockázatok kezelése köti le leginkább a kockázati vezetők idejét és energiáját.
A három évvel ezelőtti adatfelvétellel összehasonlítva azt látjuk, hogy a hagyományos kockázati típusok jelentősége visszaesett vagy stagnált. Számottevően csökkent az országkockázat, a hitel- és partnerkockázat, és lényegében nem változott a piaci, a biztosítási és a likviditási/ALM-kockázatok megítélése.
A kedvező fejlemények után a CRO-k viszonylag nyugodtak ezeknek a kockázati típusoknak a jövőbeli alakulását illetően. Bár úgy vélik, a hitel-, a piaci és az országkockázat némileg emelkedhet, de a 2008–2009-eshez hasonló turbulenciára senki sem számít.
Ezzel szemben új és más jellegű kockázatok jelentek meg, és egyre nagyobb fenyegetettséget okoznak. Tipikusan ilyen a kiberkockázat, az innovációs működési kockázat, a pénzügyi bűnözés és a HR-kockázat, amely sok szektorban számos operációs problémát okoz, mert nehézségekbe ütközik a megfelelő kompetenciájú munkavállalók megtalálása és megtartása.
A fenyegetések között egyre nagyobb súllyal esik a latba a klímaváltozás, amelynek a kezelése egyrészt erős reputációs kockázatot hordoz már a pénzügyi intézményrendszerben is. Ennek hatását nemcsak a szennyezők érzik meg, mondjuk, fogyasztói bojkott formájában, hanem a velük kapcsolatban állók, például az őket finanszírozó bankok is. Másrészt közép-hosszú távon a klímaváltozás jelentős hatással lehet a hitelkockázatra is.
Gondoljunk csak az autógyártás átalakulására, az elektromos autók térnyerésére vagy éppen a szénbányászat jövőjére. Nem mindegy, kinek adunk beruházási hitelt vagy nyújtunk hosszú távú biztosítást.
Mindezeken felül fontos tényező, hogy az egyre összetettebb és egyre jobban felgyorsuló világban a kockázatok hatásai sokkal inkább összeadódhatnak, és a veszteségek kumulálódva akár lényegesen nagyobbak is lehetnek.
A szabályozói környezet minden területen tovább szigorodott, de a hangsúly a tőkével kapcsolatos szabályozásokról áttevődött a fogyasztó- és befektetővédelem területére.
A bankoknál ez a trend a 2012-es felmérés óta megfigyelhető, az akkori válaszaik szerint még egyértelműen a tőkével kapcsolatos szabályozások szigorodását tartották a legjelentősebbnek, a fogyasztóvédelem csak a negyedik helyen állt. Azóta hatályba lépett egy új elszámolási törvény, bevezették a MiFID2-t, és megjelent a fogyasztóbarát hitelezés.
A befektetési szolgáltatást is nyújtó alapkezelőknél a MiFID2 volt a legnagyobb kihívás, mivel a megfelelés elérése a méretükhöz képest náluk járt a legnagyobb befektetéssel. A biztosítóknál szintén a fogyasztó- és befektetővédelem szigorodása adta a legtöbb feladatot, rögtön utána következnek a vállalatirányítási rendszerre vonatkozó szabályok. Szembetűnő volt még a kutatásunk során, hogy a biztosítóknál igen nagy mértékben szigorodott a számvitel és a nyilvánosságra hozatal szabályozása.
A magyar kockázati vezetők nem számítanak olyan turbulenciára, mint amekkora 2008–2009-ben volt, de azt mindig nagyon nehéz előre jelezni, hogy milyen események lesznek egy következő válság kiváltó okai. Érkezhetnek geopolitikai irányból vagy a kibervilágból, okozhatja a gazdasági szerkezet és a társadalom egyre gyorsuló átalakulása. Pontosan ezért fontos a szervezetet átható kockázattudatosság, továbbá a kockázatok minél jobb és gyorsabb azonosítását és mérését biztosító új kvantitatív módszerek alkalmazása, mert ezek alapvető feltételei a hatékony kockázatkezelésnek és ezáltal a hosszú távon stabil üzleti működésnek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.