Az innovatív gazdaság a nemzetközileg elfogadott meghatározás szerint olyan gazdaság, amely tudással, kreativitással versenyez a nemzetközi piacokon, és képes a folyamatos fejlődésre, megújulásra. Fontos jellemzője a kiegyensúlyozottság, vagyis hogy nemcsak a termék- és technológiai innováció területén ér el eredményeket, hanem folyamatos a megújulás a szervezeti és irányítási rendszerekben, a vezetés különböző szintjein és a folyamatok működésében. Másrészt a fejlődés, a megújulás regionálisan is szétterül, nem csak egyes regionális központokat jellemez. Azonban ahhoz, hogy
az innovativitásnak ez a szintje kialakuljon, innovatív cégekre, továbbá állandóan tanuló, felkészült szakemberekre, munkavállalókra van szükség.
A tudásigény is gyors változásban van. A korábbi, inkább lexikális tudás helyett egyre inkább az úgynevezett puha képességek, a problémaérzékelés, a megoldási változatokban való gondolkodás, a kreativitás, az együttműködési és kommunikációs képességek és a vitakultúra válik fontossá. Ezeknek a képességeknek a kifejlesztését pedig az oktatási rendszer egészének támogatnia kell. Az innovációs folyamat vállalati sikerességéhez ezért nem elég az, ha innovációs-beruházási, technológiai-fejlesztési forrásokhoz jutnak a vállalatok akár közvetlen támogatás, pályázat vagy adókedvezmény formájában.
A gépek, technológiák ugyanis nem tudnak innoválni, csak az emberek. Ez egyben azt is jelenti, hogy a cégekben is meg kell lennie az eltökéltségnek az innovációra és az innovatív emberek alkalmazására.
Ennek ki kell fejeződnie abban, hogy saját erőforrásaikból is költenek innovációs beruházásokra – gépire és tudásra egyaránt –, és nem csak akkor, ha ahhoz támogatást, kedvezményeket kapnak. Az alkalmazottak között is meg kell jelennie a kutatás-fejlesztéssel foglalkozó, megfelelő arányú szakembergárdának.
De hogyan állnak a visegrádi négyek és közöttük Magyarország az innovációs jellemzők tekintetében?
Mivel a V4-országok gazdaságában a hozzáadott érték előállításában jelentős szerepet játszanak a külföldi tulajdonú cégek, érdemes megvizsgálni az Eurostat legfrissebb jelentését e társaságok innovációs teljesítményéről. Ez azért is indokolt, mert a magyar gazdaságpolitika kiemelten támogatja, hogy ezek a cégek kutatás-fejlesztési tevékenységeiket Magyarországra hozzák. Erre a gazdasági vezetés – különböző kedvezményekkel – igyekszik is ráerősíteni.
Mivel a feldolgozóiparnak kiemelt a szerepe, érdemes megnézni a külföldi tulajdonban lévő feldolgozóipari cégek által létrehozott új értékekhez (value added, VA) viszonyított kutatás-fejlesztési kiadásokat, valamint az összes foglalkoztatottjuk között a kutatás-fejlesztésben részt vevők arányát a V4-országokban és három fejlett gazdaságú országban.
A rendelkezésre álló 2017-es adatok azt bizonyítják, hogy a külföldi tulajdonú feldolgozóipari cégek a V4-országokban általában és Magyarországon különösen – az erőteljes ösztönzés ellenére – keveset költenek saját erőforrásaikból kutatás-fejlesztésre, és nagyon kevés kutató-fejlesztőt alkalmaznak. A három fejlett gazdaságú országban sokkal magasabbak ezek az értékek. Bizonyított, hogy a termelékenységjavítás legfontosabb forrása éppen az innováció. A magasabb termelékenység azért is fontos, mert magasabb bérekkel jár együtt. Nézzük most meg ugyanezeknél a cégeknél az úgynevezett valós munkaerő-termelékenységi adatokat (apparent labour productivity), amelyeket az egy alkalmazottra jutó új hozzáadott értékkel mér az Eurostat.
A V4-ek és a fejlett gazdaságú országok között kiugróan nagyok a termelékenységi különbségek is, amit részben éppen a cégek alacsony szintű kutatás-fejlesztési ráfordításai és kutató-fejlesztői foglalkoztatása magyaráz.
Ez egyben arra is figyelmeztet, hogy a feldolgozóiparban a visegrádi országokban továbbra is a termelő-összeszerelő munkafolyamatok a jellemzők. Nem véletlen, hogy az Eurostat legutóbbi adatai szerint az összes vállalkozás csupán 29 százaléka innovatív Magyarországon, 22 százaléka Lengyelországban és 31 százaléka Szlovákiában, miközben az osztrák érték 62, a német pedig 64 százalék. Az EU-s átlagérték 51 százalék.
Márpedig a fenntartható gazdasági-társadalmi fejlődés feltétele az innovatív gazdaság, azon belül a sok innovatív vállalkozás minden ágazatban és minden vállalati méret esetén. Csak ez teszi lehetővé a közepes fejlettségi csapda elkerülését is.
Ez a folyamat azonban nem képzelhető el anélkül, hogy a cégek ne fokoznák maguk is saját innovációs elkötelezettségüket a V4-országokban. Enélkül ugyanis az állami kedvezmények, jelenjenek meg közvetlen támogatás vagy adókedvezmény formájában, nem érhetnek el elég átütő hatást.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.