A zzal, hogy gyors ütemben terjed a koronavírus-fertőzés, és már közelít a helyzet ahhoz, hogy ki kelljen hirdetni a világjárványt, egyre nagyobb a valószínűsége annak, hogy a gazdasági hatásai súlyosak lesznek. Az egészségügyi intézkedések mellett a kormányoknak csökkenteniük kell a járvány növekedésre, foglalkoztatásra és életszínvonalra gyakorolt következményeit is.
Három okból is aggódhatunk amiatt, hogy a koronavírusnak súlyos hatásai lesznek a világgazdaságra. Először is, a regionális és nemzeti szinten bevezetett közlekedési korlátozások visszavetik majd a termékek és szolgáltatások határokon átnyúló, illetve az egy országon belüli áramlását.
Mindent egybevetve, a koronavírus-járvány és az arra adott válaszintézkedések könnyen globális keresleti hiányt okozhatnak, amelyet hamarosan jelentős munkaerő-leépítések követhetnek. Ez pedig a recesszió szélére lökheti a reálgazdaságokat.
A kormányok számára azonban rendelkezésre állnak eszközök a recesszió megakadályozására. Az alacsony infláció azt jelenti, hogy a monetáris politikát anélkül lehet alakítani, hogy az a túlfűtöttség kockázatával járna. Az ultraalacsony kötvényhozamok lehetővé teszik sok feltörekvő gazdaság és a fejlett országok kormányai számára, hogy hitelt vegyenek fel az élénkítő intézkedésekre.
Mit kellene a kormányoknak tenniük? Először is sürgősen intézkedéseket kellene hozniuk a gazdasági aktivitás stabilizálására.
A társaságiadó-csökkentések, az infrastrukturális kiadások és más, későbbi hatásokkal járó intézkedések nem javasoltak.
Sokkal észszerűbb lenne, ha adókedvezményeket vezetnének be, vagy csökkentenék a bért terhelő adókat és az áfát. Ha a közepes és alacsony jövedelmű háztartások – amelyek jövedelmük nagyobb részét költik el – több pénzhez jutnak, napokon (és nem hónapokon) belül növekedhet a rendelkezésre álló vásárlóerő.
Másodsorban, még ha a monetáris politika hatékonysága korlátozott is az alacsony, sőt negatív kamatok évtizede után, a nagyobb jegybankoknak újabb kamatcsökkentéseket kellene bejelenteniük, valamint további likviditást kellene biztosítaniuk.
Harmadszor, a kormányoknak legalább átmenetileg növelniük kellene a munkanélkülieknek járó ellátásokat. A regresszív adók csökkentésével, a munkanélkülieknek járó megnövelt támogatásokkal azok jutnának pénzhez, akik a legnagyobb valószínűséggel költik el rövid távon, ami ellensúlyozhatja a gazdaság más területein kialakuló gyengébb költekezést.
Néhány elemző aggódni fog az adócsökkentés és a megnövelt állami kiadások költségvetési következményei miatt. De nem lesz igazuk. Az alacsony és csökkenő kötvényhozamok miatt a legtöbb fejlett és nagy, feltörekvő gazdaság alacsony költségek mellett vehet fel hitelt. A jegybankok pedig készen állnak azon állampapírok felvásárlására, amelyeket a pénzpiac nem tud felszívni.
A deficitek kérdése a jövő problémája. Jelenleg a koronavírussal és káros gazdasági hatásaival szemben kell fellépni.
Copyright: Project Syndicate, 2020
www.project-syndicate.org
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.