Hatalmas versenyképességi és gazdaságfejlesztési tartalék a kelet-közép-európai régió számára a női munkaerő jobb megbecsülése – ez derül ki a McKinsey tanácsadó cég friss tanulmányából. A nők helyzetének javítása önmagában 8 százalékkal tudná növelni a régió GDP-jét 2030-ra; ez éves szinten 146 milliárd euró, azaz annyi, mint a szlovák és a horvát gazdaság együttes teljesítménye. Az adatokból levonható konklúzió egyértelmű: nem az a kérdés, hogy érdemes-e az eddigieknél jobban helyzetbe hozni a munkaerőt, hanem az, mit érdemes a térség országainak tenniük ennek érdekében.
A női munkatársak elé állított karrierkorlátok felszámolásában rejlő fejlődési potenciál mértéke első pillantásra meghökkentőnek tűnik, érdemes ezért közelebbről megvizsgálni, mivel támasztják alá a tanulmány szerzői.
Az első tény, amely szembetűnik, hogy bár a kutatásban szereplő hét kelet-közép-európai országban (Horvátországban, Csehországban, Magyarországon, Lengyelországban, Romániában, Szlovákiában és Ukrajnában) a lakosság 52, illetve a felsőfokú végzettséggel rendelkezők 60 százalékát adják a nők, a munkaerőpiacon csak 45 százalék az arányuk. A Magyarországon immár 25 éve jelen lévő McKinsey elemzése szerint három tényező különösen nagy hatással lehetne a gazdasági teljesítmény bővülésére: ha több nő, több munkaórában, és elsősorban a nagy termelékenységű szektorokban dolgozna. Magyarország viszonyaira lefordítva:
150 ezer nő munkaerőpiaci bevonására lenne szükség, illetve arra, hogy a nők napi két órával több fizetett munkát végezzenek – értelemszerűen az egyéb munkaterhelésük arányos csökkentését lehetővé tevő feltételek mellett.
Ezek a változások egyszerre több problémára is megoldást kínálnának. Egyrészt enyhítenék a régiós szinten változatlanul súlyosnak számító munkaerőhiányt.
Ez indokolt lenne, mivel jelenleg 630 ezer álláshely betöltetlen a térségben, de a járványügyi korlátozások hatásának elmúltával, a gazdaság felpörgésével ez a szám a kétmilliót is elérheti.
Ugyanakkor a térségben akár két és fél millió nő is meg tudna jelenni a munkaerő-kínálati oldalon a munkaerőpiacon tapasztalható nemi egyenlőtlenségek felszámolása esetén – egyszerűen azért, mert a megfelelő bérezés, illetve a munka és a magánélet egyensúlyának megteremtését segítő intézkedések és intézmények segítségével olyanok is munkába állnának, akik most – elsősorban a megfelelő külső körülmények hiánya miatt – inkább az otthon maradást választják. Leginkább az egészségügyben, a szociális munka területén, a kis- és nagykereskedelemben, valamint a feldolgozóiparban nő belátható időn belül a munkaerőigény – éppen ott, ahol tipikusnak számít a nők foglalkoztatása.
Másrészt az egyes vállalatok és vállalkozások szintjén is kézzelfogható előnyök jelentkeznének. A McKinsey számos ezen a területen elvégzett kutatásának egyirányú következtetése, hogy a nők növekvő aránya a vállalati felső vezetésben versenyképesség-javító tényező: együtt jár az érintett cégek pénzügyi teljesítményének javulásával – általánosan a fejlett világban, de speciálisan Kelet-Közép-Európában is. Kétszáz régiós nagyvállalat adatainak elemzéséből az szűrhető le, hogy ahol a leginkább kiegyenlített volt a nők és a férfiak aránya a felső vezetésben, ott 26 százalékkal nagyobb eséllyel értek el átlag feletti nyereséget, mint ott, ahol a nemek aránya kiegyensúlyozatlanabb volt, vagy egyáltalán nem volt női vezető az igazgatósági tagok között. De vannak további előnyös hatások is:
a női vezetők jellemzően több empátiát, nyitottságot, tehetségfejlesztési kompetenciát, támogató vezetési stílust, bizalmat és ügyfélfókuszú működést hoznak be a vállalati kultúrákba, mindezek összes pozitív hozadékával együtt.
Régiónkban ma a női felső vezetők hiánya a probléma, pedig nem kellene, hogy így legyen, ugyanis a felsőfokú végzettséggel rendelkezők 60 százaléka és a vezető beosztással rendelkezők 37 százaléka nő – ez az arány magasabb a nyugat-európai átlagnál, sőt az észak-európai országokét is meghaladja. Ám minél feljebb tekintünk a ranglétrán, annál kevesebb női vezetőt látunk:
ma a felső vezetői pozíciók alig 20 százalékát töltik be nők Kelet-Közép-Európában, sőt a vezérigazgatóknak csupán a 8 százaléka nő.
A legnagyobb régiós vállalatok 44 százalékában egyetlen női vezető sincs az igazgatósági tagok között, és az előrehaladás az utóbbi években megtorpant. 2012-ben a női felső vezetők aránya 14 százalék volt a régióban, ami csak 1 százalékponttal maradt el az északi országoktól, és 5 százalékponttal volt magasabb a nyugat-európai átlagnál. 2020-ban viszont a Kelet-Közép-Európa és az északi országok közötti különbség meghatszorozódott (!), miközben Nyugat-Európa mindössze 3 százalékpontra dolgozta le a hátrányát régiónkhoz képest.
Ha változtatni szeretnénk, először a jelenség okait kell tisztáznunk – erre irányult a McKinsey most megjelent tanulmányának az a vizsgálata, amelyet háromezer női és férfi munkavállaló bevonásával Csehországban, Magyarországon és Lengyelországban végzett el. Mint kiderült, a nők 28 százalékát a saját tapasztalatai arról győzték meg, hogy női mivoltuk megnehezíti számukra mind az előléptetést, mind a fizetésemelést. Emellett a nők bő egynegyede (27 százaléka) állítja, hogy a munka és a magánélet egyensúlyának hiánya kemény akadály a felső vezetői pozíciók elérésében – tanulságos, hogy a férfiaknak csak az egyötöde tapasztalta így.
A pandémia tovább súlyosbította a munka és a magánélet egyensúlyával kapcsolatos problémákat.
A női válaszadók több mint 40 százaléka lehetségesnek tartja, hogy a járvány miatt kialakult helyzetben az eddiginél kevesebb időt fog a fizetett munkájára szánni – vagyis csökkenteni fogja a munkaórák számát, részmunkaidős foglalkoztatásra tér át, kisebb megterheléssel járó munkakört választ, vagy akár abba is hagyja a munkát. Azok közül, akiknek tízévesnél fiatalabb gyermekük van, a többség (54 százalék) gondolkodik így, és ez negatív hatással lehet a térség gazdaságaira. Másképp fogalmazva: a régió országai abban az esetben tudnak visszatérni a világjárvány által megtört növekedési pályára középtávon, ha képesek lesznek érzékelhetően javítani a nők munkaerőpiaci helyzetén.
A változáshoz elsősorban olyan társadalmi konszenzusra van szükség, amely prioritásként tekint a nők és a férfiak foglalkoztatottságában mutatkozó különbségek felszámolására. Esetünkben például mindenekelőtt a női vezetőképzés elősegítésére és mentorprogramok elindítására van szükség.
A munka és a magánélet egyensúlyának javítása terén jókora potenciál van a rugalmas munkavégzési lehetőség elérhetővé tételében (részmunkaidő, távoli munkavégzés, kötetlen munkavégzés), a férfiak gyermekgondozásra fordítható idejének növelésében, illetve a magas színvonalú és megfizethető gyermekgondozás széles körűen elérhetővé tételében. Fontos továbbá, hogy a nők helyzetének javítását a döntéshozók vállalati szinten is felvállalják – azaz például a nyilvánosság előtt is kommunikált, mérőszámokkal alátámasztott és érvényesített belső elköteleződésről legyen szó, mert ebben az esetben az eredmények is gyorsabban és látványosabban jelentkeznek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.