Az emberiség több évezredes erkölcsi szabálya és gyakorlata mások segítése, amire a világvallások is alapértékként tekintenek.
Az elmúlt két év, különösen az elmúlt hetek eseményei középpontba helyezték a társadalmi szolidaritás különböző csatornákon keresztül történő megnyilvánulásait, a lakosság és a civil szervezetek támogató tevékenységét. Felértékelődött az adományozás és az önkéntes munka szerepe, miközben az összefogás a rászorulók és a bajbajutottak megsegítése érdekében példaértékű kezdeményezéseket hozott felszínre. Szolidaritást gyakorlunk egyénileg vagy civil szervezetek keretei között, amelyek közül több évszázados hagyományra tekintenek vissza az egyházi vagy egyházakhoz kötődő civil szervezetek.
Hazánkban a civil szervezetek mozgástere a kilencvenes évek elején nőtt meg számottevően, amikor a társadalmi-gazdasági légkör és a jogszabályi keretek kedvező feltételeket teremtettek a lakosság öntevékeny szerepkörének kibontakozásához. A nonprofit szervezetek száma az utóbbi három évtizedben 16 ezerről 61 ezerre nőtt. 2020-ban 14 százalékuk tartozott az adományozó szervezetek közé, az általuk nyújtott támogatások reálértéke az utóbbi tíz év alatt 43 százalékkal nőtt. Az összes támogatás 13 százaléka a lakosságot, 87 százaléka a különféle szervezeteket célozta meg, 85 százaléka pénzbeli, 15 százaléka pedig természetbeni támogatásként jelentkezett.
Az ukrajnai háború kezdete óta a segítségnyújtás adományokhoz kötődő formája nagyon fontos szerepet játszik. Ezen belül a lakosságtól származó támogatások fontos kiegészítői a hazai és a nemzetközi szervezetek közös erőfeszítéseinek. Az emberek összefogásának intenzitása azt jelzi, hogy a szolidaritás továbbra is alapvetően fontos társadalmi értéknek számít a hazai lakosság körében. A civil szervezetek munkájában, a segítségnyújtásban, az adományok kezelésében és szétosztásában nélkülözhetetlen az önkéntes segítők tevékenysége.
Az önkéntes munka a járvány időszakában is fontos szerepet játszott, amikor az időskorú népesség védelme és a karanténba kerültek ellátása érdekében az önkéntes tevékenységek közül felértékelődött a korábban is gyakorinak számító ügyintézés, vásárlás, betegápolás és idősgondozás szerepe. A háború okozta menekültáradat közvetlen, határ menti helyszínein az önkormányzatok, egyházak és civil szervezetek munkáját azonnal önzetlen önkéntesek sokasága támogatta, és támogatja folyamatosan, és az Ukrajnából menekülők országszerte számíthatnak a lakosság önzetlen segítségére.
Az önkéntes munkát végzők népességen belül aránya az utóbbi években 30 százalék körül van, 2020-ban a járványt megelőző időszakhoz képest valamelyest csökkent. Ennek oka egyrészt az, hogy az idősebbek kevésbé tudtak részt venni önkéntes tevékenységekben a járvány elleni fokozott védelmük miatt, másrészt az, hogy sok középiskolás kötelező közösségi szolgálatát – szintén a járvány miatt – el kellett halasztani. A 25–44 éves korcsoportban ugyanakkor nőtt az önkéntes munkát végzők aránya, ezen belül azoké, akik nem valamilyen szervezeten keresztül, hanem közvetlenül igyekeztek segíteni. A közvetlenül segítők népességen belüli aránya nőtt a gyermekes háztartások tagjai körében, a fővárosnál kisebb városokban és a munkanélküliek között is. A tevékenység kedvezményezettje leggyakrabban a rokonok, barátok, ismerősök köre. Az önkéntes munkát végzők körében a legnagyobb mértékben – 40-ről 56 százalékra – az ügyintézésben, vásárlásban segítők aránya nőtt, és a járványt megelőző időszakban mértnél nagyobb részük végzett betegápolási, idősgondozási tevékenységet, valamint házi- és ház körüli munkát is.
A szolidaritás, az anyagi és személyes segítségnyújtás öröme, ami az önkéntes tevékenység fő motivációja, a jelen körülmények között is alapértéknek számít, és a rászorulók megsegítése érdekében történő összefogás állandó motorja.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.