Ha eleged van az ötnapos munkahétből, nem vagy egyedül. Az utóbbi években egyre nagyobb teret nyer egy alternatíva, a négynapos munkahét. Egyre több bizonyíték szól amellett, hogy négy nap alatt legalább ugyanannyi, ha nem több munkát tudnak elvégezni, feltéve, ha a jövedelmük nem csökken.
A 4 Day Week Global által szervezett kísérletben azt próbálták kideríteni, hogy a munkavállalók az idő nyolcvan százalékában is el tudják-e végezni ugyanazt a munkát, mint korábban negyven óra alatt, ha ugyanazt a fizetést kapják. Az eredmények elsöprők voltak: a programban részt vevő vállalatok a bevételek növekedéséről, a munkavállalók egészségi állapotának, jóllétének javulásáról számoltak be, emellett környezetvédelmi szempontból is örvendetes hatásokat mutattak ki.
A magyar nagyvállalatok körül elsőként a Magyar Telekom tesztelte ezt a munkarendet 2022 júliusa és októbere között. Azt állapították meg, hogy a tesztbe bevont kollégák hatékonysága átlagosan 10 százalékkal javult, miközben a heti négynapos, napi nyolcórás foglalkoztatás mellett 20 százalékkal kevesebb időt töltöttek munkával. Emellett a munkavállalói elégedettség jelentősen, a korábbi 78-ról 94 százalékra nőtt.
A négynapos munkahét bevezetésére törekvés nem az első forradalmi változás a munka világában. Az Egyesült Államokban 1926-ig a legtöbb munkavállaló heti hat napot dolgozott. Henry Ford volt az első, aki az autógyárában ötnaposra csökkentette a munkahetet. A munkahét negyvennégy, majd egy 1940-es módosítással negyvenórássá vált.
Magyarország némi késéssel követte a nyugati világot:
1951-ben lett negyvennyolc órás a munkahét, majd 1967 és 1975 között fokozatosan csökkent negyvennégyre. 1981-től még két órát faragtak belőle, de csak 1984-ben jutottunk el a negyvenórás heti munkaidőig.
Én még emlékszem arra, hogy a 80-as évek elején a szombat munkanap volt, és gyerekként iskolába jártunk.
Persze a négynapos munkahétnek nemcsak szószólói, kritikusai is akadnak. Ez sem újdonság, az ötnapos munkahét ötletét sem övezte egyöntetű egyetértés. A Népszabadság például A szabadidő veszélyeiről címmel írt dörgedelmes cikket 1982-ben, amelyben azt hangoztatta, hogy a szabad szombatot nem kellett volna széles körben bevezetni, mert az emberek nem tudják majd értelmesen kihasználni. Azt hiszem, nyugodtan kimondhatjuk, hogy ez a jóslatuk nem jött be.
Ettől még a négynapos munkahét ellenzőinek lehetnek megfontolandó érveik. Utánajártam egy kicsit a témának, és összegyűjtöttem a heti egy extra szabadnap mellett és ellen szóló leggyakoribb érveket.
Kezdjük a legtöbbet hangoztatott és vizsgált előnnyel: a megnövekedett termelékenységgel. Ha kevesebb napot dolgozol, kisebb valószínűséggel tapasztalhatod a fáradtságot és a kiégést.
Az új metódus másik előnye a munka és a magánélet jobb egyensúlya.
Ne feledjük, hogy a nyolc óra munka, nyolc óra pihenés, nyolc óra szórakozás csak elméletben létező napi időbeosztás. A napi nyolc órát dolgozók a gyakorlatban napi egy-két órát ingáznak, ügyeket intéznek, bevásárolnak, házimunkát végeznek, másodállást vállalnak, hozzák-viszik a gyerekeket – így sem a pihenésre, sem a szórakozásra nem marad elég idő.
A négynapos munkahét a munkavállalók elégedettségét is növeli, így könnyebb őket megtartani, és inkább magukénak érzik a vállalat üzleti céljait is.
Negyedik érvként a négynapos munkahét a hiányzások csökkenéséhez is vezethet. Ha a munkavállalóknak több idejük van arra, hogy magukkal és a magánéletükkel foglalkozzanak, kisebb valószínűséggel hiányoznak a munkahelyükről, ritkábban betegszenek meg, kevésbé fáradnak el és az ügyes-bajos dolgaikat is könnyebben el tudják végezni munkaidőn kívül.
Ha vállalkozó vagy, az ötödik érvem érdekelhet a legjobban: a költségmegtakarítás. Legnagyobb eséllyel az irodád, a munkahelyed rezsiköltségeidet tudod csökkenteni. Logikus: ha kevesebb ideig dolgoztok, kevesebb energiát használtok el, nem kell annyit takarítani.
Az új munkarend ellenzőinek egyik ellenérve a megbeszélések ütemezésének, illetve a kollégákkal és ügyfelekkel való egyeztetésnek a nehézsége. Ez elsőre nem tűnik hatalmas problémának, de az időpont-egyeztetési gondok miatt akár heteket is csúszhat egy-egy projekt.
Egy másik hátrány a munkaterhelés növekedése a fennmaradó munkanapokon.
Ha kevesebb napot dolgozol, kevesebb idő alatt kell ugyanannyi munkát elvégezned. Ez hosszabb munkanapokhoz és fokozott stresszhez vezethet.
Az ellenzők gyakran felhozott kifogása, hogy a négynapos munkahét egyes iparágakban vagy munkakörökben nem megvalósítható, mert bizonyos dolgozók nem nélkülözhetők hetente három napon.
A négynapos munkahét további hátránya, hogy növelheti a munkaerőköltségeket, ha túlórára van szükség a hiányzó nap fedezésére.
A dolgozók érdekeit képviselők oldaláról is elhangzik egy fontos ellenérv: az erőfölényben lévő munkaadók a négynapos munkahetet ürügyként használhatják a fizetések csökkentésére. Méghozzá úgy, hogy közben ugyanazt a teljesítményt várják el a dolgozóiktól, mint amit korábban öt nap alatt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.