Korunkban a tudás és a képességek a versenyképesség legfontosabb feltételei. Ezért nem elég befektetni gépekbe, technológiákba és infrastruktúrába. Ahhoz, hogy a gépeket és technológiákat hatékonyan lehessen alkalmazni, tudásberuházásokra, ezeken keresztül a humán tőke színvonalának állandó emelésére is szükség van.
Az Eurostat friss, július 23-i kiadványa 4 fontos mutatóval írja le a tagországok humán tőkéjének színvonalát. Ezek a következők:
Az adatok 2021-ből valók. Nézzük meg a V4-ek és 4 versenyképes gazdaságú ország (Dánia, Svédország, Finnország és Ausztria) adatait a négy mutatóra, illetve vizsgáljuk meg az EU-s átlagot is.
Azt látjuk, hogy Magyarország a V4-ken belül is az utolsó helyen van, és 8,9 százalékponttal van lemaradva az EU-s átlagtól. Ezzel az értékkel az EU-ban a 25. helyen vagyunk. A V4-ek között a lengyel adat a legjobb. A legmagasabb értéket a dánoknál és svédeknél találjuk. Meg kell említenünk, hogy az EU 2023 évi innovációs teljesítménytábláján Dánia az első, Svédország a 2. helyen van, Magyarország a 21. A felsőfokú végzettségűek arányának növelése segítené Magyarországon új, innovatív ágazatok megjelenését, amire az innovációs teljesítménytáblán való előrelépéshez is szükség lenne.
Az alábbi ábrán a legalább alapfokú digitális tudással rendelkezők arányát látjuk a 16 és 74 éves korcsoportban.
Azt látjuk, hogy a V4-ek között Magyarország – Lengyelország előtt – az utolsóelőtti. A magyar érték az EU átlagnál 4,83 százalékponttal alacsonyabb, és ezzel az EU-ban a 21. helyen vagyunk. Az EU Digitális Gazdaság és Társadalom teljesítménytábláján (DESI) egyébként Magyarország 2022-ben a 22. helyen volt. Az első 2 helyen Finnországot és Dániát találjuk éppen úgy, mint az ábrán. A digitális tudás emelése nélkül Magyarország a versenyképességi és a termelékenységjavítási versenyben egyaránt lemarad, hiába költ még többet hálózatfejlesztésre.
Nagyon fontos adat a fiatalok esetén a tanulást az iskola befejezése előtt elhagyók aránya is. Ezt látjuk a következő ábrán.
Az ábrán azt látjuk, hogy a magyar érték a legmagasabb, a többi V4-es ország adata viszont a fejlett országok adatánál is sokkal jobb. A magyar érték 2,2 százalékponttal rosszabb, mint az EU-s átlag, és ezzel a 27 ország között a 22. helyen vagyunk. Az iskolából kimaradók komoly társadalmi problémát okozhatnak, mivel alacsonyabb végzettségi szintjükkel nehezen találnak munkát. A KSH a 15–24 éves korcsoportra közöl munkanélküliségi adatokat. Az érték 2023 júliusban 13,2 százalék volt.
Végül nézzünk meg egy, a gyorsan változó környezethez való alkalmazkodáshoz fontos mutatót, a felnőttképzésben résztvevők arányának alakulását.
A V4-ek adatai nagyon rosszak. Közöttük a magyar érték – igaz, minimálisan – a legjobb. A V4-ek és a fejlett országok közötti szakadék viszont óriási. Ez az adat tipikusan a humán vagyon folyamatos szinten tartását, képességének, tudásának erősítését méri. A magyar érték 4,9 százalékponttal rosszabb, mint az EU-s átlag, és ezzel a 27 tagország között a 20. helyen vagyunk. Egyre gyakrabban merül fel annak fontossága, hogy Magyarország javítsa innovativitását és ezzel együtt versenyképességét, valamint termelékenységét. Ezek azonban a humán tőke mindenkori állapotával is összefüggő jellemzők. Egyikük sem javítható csak gépi, technológiai és infrastrukturális beruházásokkal. Magyarország élen jár a GDP arányos gépi beruházásokban, mégis gyenge a versenyképességi, innovációs és termelékenységi pozíciója. Az előrelépés kulcsa a humán tőke beruházások jelentős növelése lenne.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.