Nem áll konfliktusban az Oriens által vázolt gazdasági program a Pénzügyminisztérium konvergenciaprogramjával – mondták a tanácsadó szakértői a Világgazdaság Online-nak adott tegnapi interjújukban . Sőt, állításuk szerint a PM programjában vállalt foglalkoztatásbővülés és gazdasági növekedés nem is tartható az ösztönző rendszerek mélyreható átalakítása nélkül. Ezzel együtt örülnek annak, hogy a tárca is meg akarja vizsgálni a számításaik helyességét. A kormánypárt meghívására tartott dobogókői előadásukra érkező reakciók kapcsán azt hangsúlyozták, hogy nem szeretnék, ha politikai színezetet kapna a javaslatuk, azt tisztán gazdasági síkon szeretnék tartani.
Alacsonyabb adók mellett növekednének a hazai vállalatok, és több embert foglalkoztatnának, jelenleg azonban a munkára való ösztönzés igen gyenge – mondta Barabás Gyula és Vojnits Tamás. A munkaerőpiacon legfontosabbnak azt tartják, hogy érje meg dolgozni, vagyis legyen kellő mértékű különbség a segélyek mértéke és a munkából szerezhető jövedelem között. A minimálbért is eltörölnék, mert az csökkenti az alacsony képzettségűek foglalkoztatását; érvelésük szerint azt kellene elkerülni, hogy ez a törvényesen előírt bér a gazdaságot károsító szintre nőjön.
Kormányfői nyilatkozat
Gyurcsány Ferenc szerdán a Magyar Televízó Az Este című műsorában azzal érvelt az Oriens által kidolgozott program ellen, hogy az nem tartaná a konvergenciaprogram hiányszámait, a minimálbér (minden jövedelem) megadóztatása pedig lehetetlen helyzetbe hozná az akörüli fizetésből élőket.A belső munkaerő-tartalékok és a nem legális foglalkoztatás alapján megvalósítható, hogy elérjük hosszú távon (több év alatt) az átlagos vagy az európai átlagos foglalkoztatási szintet – kommentálták a Fidesz egymillió legális munkahely teremtését célzó programját. Ennél nagyobb foglalkoztatásbővüléshez már valószínűleg, külső munkaerő-tartalékok mozgósítására is szükség lenne – tették hozzá az Oriens szakértői. Akkora lépésre van szükség, ami megváltoztatja az emberek, a gazdasági szereplők viselkedését. Ahhoz, hogy a 100 forintra eső többletbérköltség megfeleződhessen, az adókat, járulékokat az általuk javasolt mértékben és szerkezetben érdemes csökkenteni. Ennek a forrásigénye számításaik szerint nagyjából 1000 milliárd forint, de véletlennek nevezték, hogy ez az összeg több, korábban futó javaslatcsomagban is előfordult.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.