Az Economist Intelligence Unit (EIU) - a világ legnagyobb, nem befektetési banki jellegű gazdaságelemző és -előrejelző háza által kidolgozott globális ipari nyersanyagár-index (IRM) - amely a nyersolajárakat nem tartalmazza - az új prognózis szerint az idén átlagosan 0,3 százalékkal, ezen belül az ipari alapfémek átlagára 5,1 százalékkal csökken.
A nyersanyagpiaci árszint - főleg az ipari fémeké - már a második negyedévben süllyedni kezdett, és az EIU londoni elemzői ennek folytatódásával számolnak, ahogy a piac egyre inkább beárazza a fejlett ipari gazdaságok alkotta OECD-térség gyengülő keresletét.
Ugyanezen okból a ház jövőre az ipari nyersanyagár-index még jóval markánsabb, éves átlagban 6,0 százalékos, ezen belül az ipari alapfémek árszintjének 7,6 százalékos esését jósolja.
Az IRM-ármutató tavaly 11,2 százalékkal, 2006-ban 49,6 százalékkal emelkedett.
Az 1990-es árszintet 100 százaléknak véve az IRM-index az idén 188,4 százalékot, jövőre 177,0 százalékot, az alapfém-szegmens árindexe 211,0, illetve 195,0 százalékot ér el, áll az EIU csütörtöki londoni elemzésében.
A cég által külön számolt nyersolajár-index az előrejelzés szerint 2008-ban 65,3 százalékkal emelkedik. Az EIU a globális alaptípusnak tekintett északi-tengeri Brent olajfélére az év egészében 120 dolláros, az amerikai West Texas Intermediate alaptípusra 122,40 dolláros idei átlagárfolyamot valószínűsít, azzal, hogy a harmadik negyedévi összesített átlag 140 dollár lesz.
Innentől azonban a ház már lefelé induló korrekciót vár, ahogy a globális kereslet gyengülése mind egyértelműbbé válik.
Az OECD-térség keresletének csökkenése már nyilvánvaló, és miután számos ázsiai ország a második negyedévben csökkentette a kiskereskedelmi üzemanyagárak támogatását, ennek hatása várhatóan még az idén visszafogja az ázsiai keresletet is, áll az EIU csütörtöki londoni előrejelzésében.
A cég nyersolajár-indexe a prognózis szerint 2009-ben 8,5 százalékkal csökkenni fog.
Az 1990-es 100-as bázison mérve az EIU olajárfolyam-mutatója az idén 538,7 százalékon áll.
A keresletcsökkenés diktálta áresésben mindazonáltal nem minden londoni elemző bízik.
A Standard & Poor''s nemzetközi hitelminősítő új iparági előrejelzése szerint egyelőre az áremelkedések ellenére is növekszik a globális kereslet, minden jelentős gazdasági térségben, de leginkább Ázsiában. Mivel a világszintű keresletnövekedésnek több mint a felét egyedül Kína adja, "nehéz elképzelni" a kereslet komolyabb visszaesését, még az euróövezeti és az amerikai fogyasztás már tapasztalható csökkenésével együtt is, áll az S&P londoni elemzésében.
A hitelminősítő szerint ugyanakkor az energiaköltségek még a jelenlegi árszinten is kisebb részét viszik el az amerikai kiadásoknak, mint korábban. Az átlagos amerikai háztartás az idén bevételeinek várhatóan 6,7 százalékát fogja energiára költeni; 1980-81-ben ez az arány 7,9 százalék volt.
A Standard & Poor''s szerint a felhasználás hatékonyságának javulását jelzi, hogy 1971-ben 0,42 tonna olajnak megfelelő mennyiségű energiahordozóra volt szükség - 2005-ös árakon számolva - ezer dollárnyi amerikai GDP-érték előállításához; ugyanezt a bruttó értéket ma feleannyi energiahordozó felhasználásával állítja elő az amerikai gazdaság.
Más kimutatások szerint azonban a rendkívüli olajár-emelkedés nyomán a világgazdaság egészének ma már ismét ugyanannyiba kerül GDP-arányosan a nyersolaj, mint a 80-as években.
A Lehman Brothers bankcsoport londoni befektetési részlegének minapi összehasonlító kimutatása szerint a jelenlegi árszinteken a világgazdaság az idén a globális GDP-értéknek megint csaknem a 7 százalékát fogja olajra költeni, ugyanannyit, mint a 80-as évek eleji árrobbanás után, amikor 40 dollár felett jártak a nyersolaj-határidők.
Az elemzés szerint a GDP-arányos világgazdasági olajszámla a 80-as évek közepén már nem érte el a 2 százalékot, a 90-es évek második felére 1 százalék alatt volt, 2006-ra azonban már 4 százalék közelében járt, és jelenleg, óriási ívű emelkedéssel, ugyanott van, ahol csaknem három évtizede.
A Lehman Brothers iparági elemzői szerint a kereslet rugalmatlanul reagál az árakra, legalábbis rövid távon.
A Financial Times csütörtöki kiadásában megjelent elemzés szerint ugyanakkor - ellentmondásosnak tűnő módon - a kínálat is
kivárással reagál a mind magasabb árszintekre. A Centre for European Policy Studies nevű kutatóintézet igazgatója a londoni gazdasági napilapban azt írta: a nyersolajkínálat nem akkor emelkedik, ha a "mai" árszint magas, hanem akkor, ha a szállítók azt várják, hogy a jövőben csökkenni fog.
Daniel Gros szerint ennek alapján Kína jelenlegi befolyása az olajárakra nem azért olyan nagy, amilyen, mert az ország ma nagyon sok olajat fogyaszt - a kínai kereslet a globális olajfogyasztásnak kevesebb mint a 10 százaléka -, hanem azért, mert a várakozások szerint a jövőbeni kínai kereslet emelkedik majd nagymértékben, és ez növeli a magasabb árakkal kapcsolatos várakozásokat is.
Az elemzés szerint ezért nem csoda, hogy a kínálat nem reagált a magasabb árakra, a "racionális olajtermelők ugyanis a holnapi, még magasabb árakra várnak".
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.