Az intézkedés viszont csak azokra a jogi személyekre érvényes, amelyek aláírták az ezzel kapcsolatos etikai kódexet. A vásárlókat a következő napokban egy nagy kék matrica fogja várni az üzletek többségében, melynek üzenete a következő: „pénznemet váltunk, nem árat“.
A matricát minden üzlet megkapja, amely aláírta az euró átállásával kapcsolatos etikai kódexet - ennek aláírása önkéntes volt. Azok az eladók, akik nem tartják be a kódexben vállaltakat, és indokolatlanul emelik áraikat - magyarul: a pénznem váltásából kívánnak profitálni -, elveszthetik a matricát és felkerülhetnek a Fogyasztóvédelmi Felügyelet (SOI) feketelistájára.
Az, hogy ez megtörténik-e, az állampolgárok aktivitásán múlik: az indokolatlannak tűnő áremeléseket telefonon vagy elektronikusan jelezhetik. A polgároktól érkező panaszokat a kormánybiztos hivatala a SOIval együttműködve kivizsgálja. Abban az esetben, ha az áremelés nem lesz magasabb, mint az adott árucikkeket érintő általános áremelkedés, ezzel le is zárul a vizsgálódás. Ha viszont az illetékesek szerint indokolatlan volt az áremelés, magyarázatot kérnek a vállalkozótól.
Abban az esetben, ha alá tudja támasztani a magasabb áremelést - például beszállítói is növelték áraikat -, a vizsgálat befejeződik, ha viszont nem fogadják el az eladó magyarázatát, akkor elveszik a cég matricáját és felkerül a fogyasztóvédők feketelistájára. A matricát csak az adott eladóegység vesztheti el, tehát ha egy üzletlánc egyik helyi üzeme emel árat indokolatlanul, a többi egység megtarthatja a kék jelzést.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.