Az élőmunkára rakódó terhek és a személyi jövedelemadó csökkentése révén ugyanakkor felpörögne a magyar gazdaság növekedése: a bővülés akár már a bevezetés évében elérheti a 4,5 százalékot, ami egy százalékkal magasabb a jelenlegi mértéknél. Miközben az adócsomag növelné a fogyasztási adók szerepét, a készítők szerint mindez nem növelné az inflációs kockázatokat, a javaslatok között ugyanis szerepelnek ellentétes irányba ható módosítások is.
Ami a részleteket illeti: a személyi jövedelemadó mértéke 20 százalék lenne, igaz, csak 15 millió forintos évi összevont jövedelemig. Efelett már 30 százalékos adókulcsot javasolnak a tanácsadók. A szegényebb rétegek megélhetését nem az adójóváírás, hanem a szociális háló segítségével biztosítanák, így adófizetésre lehetne kényszeríteni azokat, akik csak papíron keresnek minimálbér körüli összeget – mutatott rá a kedd délutáni tájékoztatón Lőcsei Tamás, a PricewaterhouseCoopers cégtársa.
Hozzátette: szükség van az átalányadózás megszüntetésére is, vagyis az adócsomag búcsút intene az ekhónak vagy az őstermelők átalányadózásának. Emellett azonban 10 százalékponttal csökkenne a tb-járulékok mértéke, igaz, jelentősen, havi nyolcezer forintra nőne a tételes egészségügyi hozzájárulás.
Magyarországon nemcsak a munkát, hanem a profitot terhelő adók is igen magasak , a társasági adó mellett ugyanis a szolidaritási és az iparűzési adó is komoly elvonást jelent. A vállalkozások versenyképességének növelése érdekében ki kell vezetni a különadót, az iparűzési adó megszüntetésére azonban csak egy jövőben önkormányzati reform keretében kerülne sor – fogalmazott Rencz Botond, az Ernst & Young partnere. Az adócsomag részét képezi a kötelező ingatlanadó bevezetése is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.