BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kisebb járulékcsökkentés, a tervezettnél magasabb cégautóadó lesz

Nem kell 11 százalékos egészségügyi hozzájárulást fizetni jövőre az étkezési jegyek, az üdülési csekkek, valamint a többi, béren kívüli juttatás után – többek között ezen a ponton módosult a múlt héten közzétett, a jövő évi adó- és járulékmódosításokról szóló törvényjavaslat.

A társasági adó mértéke – az eredeti terveknek megfelelően – 18 százalékra nő, ugyanakkor megmaradnak azok az adókedvezmények, amelyek a foglalkoztatáshoz kötődnek. A járulékcsökkentés mértéke némileg szerényebb, 5 helyett 4 százalékos lesz, ám az nem változott az utóbbi napok egyeztetései során, hogy a kedvezményes mértéket április 1-jétől és csak 140 ezer forintnyi bruttó bér után lehet igénybe venni. A korábbi tervek szerint szerepel a ma a T. Ház elé kerülő adócsomagban a személyi jövedelemadó sávhatára – amely a jelenlegi 1,7 millióról 2 millióra emelkedik -, és változás nélkül kerülnek a honatyák elé a Start Régió programról szóló passzusok is.

A cégautóadó mértéke a korábban tervezett 6 helyett 7 százalék lesz, az új adónem bevezetésével azonban valamennyi, jelenlegi nyilvántartási kötelezettség feleslegessé válik. A revizorok tehát a jövőben nem kérhetik útvonal-nyilvántartások vagy menetlevelek bemutatását a cégektől – közölte a péntek délutáni kormányszóvivői tájékoztatón Veres János pénzügyminiszter. Hozzátette: az új cégautóadóból levonhatóvá válik az ugyanazon autók után megfizetett súlyadó.

Szintén új eleme az adócsomagnak, hogy a számlákat megőrző magánszemélyek a fizetendő személyi jövedelemadójukból levonhatják bizonyos termékek és szolgáltatások áfáját. Ezek közé tartozik a házi ápolás, gondozás, a lakás-karbantartás, a javítási szolgáltatások, valamint a lakásfelújítás. Az így levont adó azonban csökkenti a 3,4 millió forintos keresethatárig, összesen évi százezer forintig igénybe vehető adókedvezmények körét.

A kormány ismét nekifut a házipénztárak szabályozásának is. Húsz százalékos adót kell megfizetni – legalábbis a tervek szerint – akkor, ha a céges kassza havi átlagos állománya meghaladja az árbevétel 1,5 százalékát, legalább 500 ezer forintot.

A szoros értelemben vett adócsomagnak ugyan nem része, ám Veres János beszámolt arról is, hogy jövő év elejétől a kormányzati tervek szerint 8 százalékos különadóval terhelnék az energiaipari vállalatokat. Az új adónemet két éven keresztül kell fizetni a társasági adó alapján. A kormány ebből a bevételből fedezné a távfűtéses lakásban élők támogatását.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.