A közgazdász szerint figyelemreméltó, hogy a 2008. év első 9 hónapjában sem az Egyesült Államok, sem az Európai Unió gazdaságában nem volt tapasztalható a gazdaság összteljesítményének szűkülése. Ez elméleti elemzést is igénylő újdonság, és arra utal, hogy a mai világgazdaság egyáltalán nem olyan, mint amit a történelemkönyvekből megismerhettünk a 80 évvel ezelőtti állapotokról.
Egy olyan országban, mint a miénk, ahol a kivitel és a behozatal együttesen 40 százalékkal haladja meg a GDP-t, továbbá ahol az állampapírok piacán háromnegyed, a banktulajdonban négyötöd rész a külföldiek aránya, ott kevéssé valószínű, hogy „Hegyeshalomnál megállítjuk” a világgazdaság hatásait.
Ha a nyugati bankok is nehezen jutnak forráshoz, akkor a hazai bankok és az általuk is finanszírozott nagy cégek teljesítménye sem tud rohamos GDP-növekedést kiizzadni, amint azt a kormány közeli előrejelzések a makroökonómiára némileg fittyet hányva papírra vetik – véli a közgazdász.
Az alacsony fokú és csökkenő tőzsdei kapitalizáció viszont azt is jelenti, hogy a magyarországi cégek nincsenek nagyon erősen kitéve a külső források elapadásának, mert túlságosan is az önfinanszírozásra építenek. Persze az anyaintézmények megrendülése esetén szokásos, hogy a leépítéseket nem a londoni vagy a brüsszeli központon, hanem a külföldi részlegekben kezdik, és ezt addig folytatják, amíg rá nem szorulnak a központ megfaragására is. Mindebből következően Magyarországot most nem a recesszió, hanem a tartós helyben járás veszélye fenyegeti.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.