A csökkentés mértéke nem haladta meg az elemzői várakozások felső határát, így nem volt hatása a kőolaj szabadpiacára. Hosszabb távon sem jósolják a piacon a csökkenő árirányzat tartós megfordulását, mivelhogy az utóbbi hónapokban a világfogyasztás legalább napi 2 millió hordóval visszaesett, és ebben az irányzatban sem várható változás, ráadásul az OPEC-tagok hagyományosan többet termelnek az összkvótánál.
Az OPEC össztermelése augusztusban-szeptemberben napi 32 millió hordó fölött, a kvótakötelezett 12 tagországban jóval napi 29 millió hordó fölött volt.
A befektetők úgy vélik, az olajtermelő országok legföljebb a túltermelés növekedését fékezhetik, de a kereslet élénkítésére nekik sincs módjuk. Az OPEC-országok illetékesei közül korábban többen úgy nyilatkoztak, hogy 70-90 dollár közötti árat tartanának elfogadhatónak, méltányosnak, de szakértők szerint ezt is nehéz lesz tartani, ha a világgazdaság évi átlagos növekedése 2 százalék alá lassul. Olajipari szakértők szerint a mostani átlagos termelési költségek körülbelül 50 dolláros árat indokolnának.
Az OPEC-döntés után közvetlenül az északi-tengeri Brent könnyűolaj ára több mint 4 dollárral elmaradt a csütörtöki zárótól, a döntés után egy órával hordónként 62,10 dollárnál tartott Londonban a legközelebbi határidőre, 3,82 dollárral olcsóbban a csütörtöki zárónál. Reggel 1,09 dollárral, kora reggel 88 centtel olcsóbb, hajnalban 61 centtel drágább volt a csütörtöki zárónál. Csütörtökön 1,40 dollárral drágult.
Ugyanakkor a nyugati féltekén irányadó amerikai könnyűolajfajta, a West Texas Intermediate a döntés után hordónként (159 liter) 64,22 dollár volt a chicagói Globexen, 3,62 dollárral olcsóbb a csütörtöki New York-i zárónál. Kora reggel 74 centtel olcsóbb, hajnalban 66 centtel drágább volt. Csütörtökön 1,09 drágult.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.