A kiláboláshoz szükséges teendőket a Financial Times szemleírója vette számba. A hitelmechanizmus megroppanása miatt alig működik monetáris politikai lépések transzmissziója a reálgazdaság felé, ezért ismét le kell porolni a hagyományos keynesi tanokat, és hatásos keresletélénkítéshez kell folyamodni – hangoztatja Martin Wolf a londoni lapban. Emiatt arra kell számítani, hogy a költségvetési hiányok mindenütt meredeken emelkedni fognak, de ezzel szemben nincs mit tenni.
A fejlett ipari államokban emellett sürgős lépéseket kell tenni az eladósodott és fizetésképtelenné vált háztartások adósságának átütemezésére, hogy elkerülhető legyen a lakossági kereslet összeomlása. A Nyugat gazdaságaiban így is szembe kell nézni egy erőteljes vagyonvesztéssel: míg ugyanis a hagyományos kereskedelmi banki szférát valahogyan meg lehet menteni az összeomlástól, a nem banki pénzügyi szférában elkerülhetetlen az implozió: a hedge-alapok és más – nem regulált – befektetési intézmények összeomlás előtt állnak, óriási veszteségeket okozva a betéteseiknek. Globális szinten a brit lap szerzője a puha feltételekkel nyújtott IMF-hitelek rendelkezésre bocsátását ajánlja, megelőzendő a válság tovaterjedést a nemzetközi fizetési rendszerre.
Az adott helyzetben viszonylag kedvező körülmény, hogy a valutaalap jelenleg hatalmas, kihelyezhető dollár-tömeget őriz. Ezek felhasználására várhatóan széles körben lesz szükség, mert az utóbbi hónapok fejleményei szerint a remélt leválási mechanizmus nem működik, azaz a feltörekvő államok csoportja, és Európa egyaránt képtelen arra, hogy kivonja magát az Amerikában kipattant válság hatása alól.
Az IMF prognózisa szerint a globális gazdaság a tavalyi 3,7 százalék után az idén csak 2,7 százalékkal, jövőre pedig csak 1,9 százalékkal fog növekedni, a fejlett ipari államok összességében pedig stagnálás várható 2009-ben.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.