Fokozta a bírálat súlyát, hogy azt a német pénzügyminiszter egyenesen Gordon Brown, brit kormányfőhöz intézte. Steinbrück kevéssé mérlegelte szavait, amikor kijelentette, hogy „most olyan politikusok dobálóznak a milliárdokkal, akik korábban nem folyamodtak volna a deficitköltekezéshez”.
A német pénzügyminiszter „lélegzetelállítónak” és „nyomasztónak” mondta azt, ahogy más országok politikusai a mostani, kipróbálatlan helyzet kezelésére vetnének be súlyos összegeket. A politikus a brit konjunktúra-ösztönző program technikai részleteit is firtatta, amikor azt kérdezte, hogy a Londonban elrendelendő, 2,5 százalékpontos áfa-csökkentésből vajon továbbadnak-e valamit is az eladók a vevőiknek.
Ez vezet ahhoz az adósságnövekedéshez, amelynek ledolgozása egy egész generációt meg fog terhelni – mondta Steinbrück, hozzátéve, hogy kormány nem kíván részt venni a – többiek által egymásra licitálva növelt – monstre kiadási programok meghirdetésének versenyében.
London igyekezett visszafogottan reagálni az ügyre, a Newsweek magazinban megjelent bírálatra a miniszterelnök – címzettként – csak annyit válaszolt, hogy az nagyrészt belső fogyasztásra szánt szöveg volt. Brown közölte, hogy ő és kabinetje higgadtan fogadták a nyilatkozatot, és ő személy szerint továbbra is fenntartja a jó munkakapcsolatot Angela Merkel német kancellárral.
Az oktatásügyért felelős miniszter pedig kijelentette, hogy Berlin kritikája valójában az ottani kormány belső nézeteltéréseit tükrözi. Ed Balls reményét fejezte ki, hogy a belső viták rendezése után a német kormány felismeri, most nem lehet tétlenül nézni a globális válság pusztítását, és idővel a többiek mellé áll, egy közös gazdaságösztönző program végrehajtásában. A német kormányfő egyébként – az EU-csúcstalálkozóra érkezve – maga is békülékenyebb hangot ütött meg, amikor közölte, hogy kormánya tisztában van a felelősségével, és kellő időben ismét megvizsgálja, mit kell tennie.
Kissé másként látja az ügyet a Financial Times, amely szerint Berlint irritálhatta, hogy a hét elején – az Európai Bizottság elnökének társaságában – tartott brit-francia csúcstalálkozón a német kormány elleni koalíciót akartak összekovácsolni. Ennek az lett volna célja, hogy Angela Merkelt a többi tagállam által szükségesnek tartott, nagyobb horderejű, és az ország súlyának jobban megfelelő fiskális ösztönzés foganatosítására késztesse.
Kommentátorok a vita egy további összefüggésére is rávilágítanak. Nem tartják ugyanis véletlennek, hogy a brit miniszterelnök, a francia államfő és az Európai Bizottság elnöke egyaránt összehangolt és arányos tehervállalással járó, fiskális élénkítő programokat követelt. Ha ugyanis London és Párizs ösztönző programjait Berlin csak ímmel-ámmal követné, akkor az akciók nagy nyertesévé a német ipari és a gazdaság válhatna. A pótlólagos kereslet jelentős része a – megcsappant rendelésállománya miatt ugrásra kész – német exportőröknél csapódna le, így ott az államadósság komolyabb növelése nélkül támadna az üzleti élet pezsdítésére irányuló hatás.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.