Nem véletlen, hogy a jelenlegi válság kezelésére megfogalmazódó kormányzati elképzelések között is fontos szerepet kapott az EU-források átcsoportosításának és felhasználásuk egyszerűsítésének, gyorsításának a gondolata.
Ugyan az EU is hajlik arra, hogy a válságra való tekintettel a tagországok bizonyos átcsoportosításokat hajtsanak végre elfogadott programjaikban, ám az uniós regionális támogatások céljai és keretei alapvetően nem változnak meg. A másik gyakran említett téma, hogy képesek vagyunk-e időben és teljes összegükben lehívni a rendelkezésünkre álló összegeket.
Némi segítséget nyújthat a krízis kedvezőtlen hatásainak ellensúlyozásában, ha felgyorsítjuk a programok végrehajtását, és több fejlesztési forrást hívunk le a recesszió időszakában. Ritkábban kerül azonban szóba az a kérdés, hogy a támogatások hogyan hasznosulnak, pedig napjainkban talán ez a legfontosabb.
Mind az abszorpciós képesség, mind a hatékony és eredményes forrásfelhasználás kulcsa a jól működő intézményrendszer – vélik a szakértők. A regionális támogatások esetén az uniós jogszabályok csak az irányítási és ellenőrzési rendszerek kialakításának alapelveit, illetve az intézményrendszer „kötelező” szereplőit, azok legfontosabb feladatait rögzítik.
Hazánk az uniós jogszabályi keretek között önállóan alakítja ki és működteti a támogatások felhasználásához kapcsolódó intézményrendszerét. Elsősorban rajtunk múlik tehát, hogy ez a rendszer hogyan működik.
A cikk teljes terjedelemben itt olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.