A magyar statisztikai rendszer már 1972-ben készített eredményszemléletű államháztartási mérleget, s ugyancsak már a hetvenes években összeállították az ágazati kapcsolatok mérlegét a KSH-ban - utalt a közelmúlt történetére Kupa Mihály.
De senkinek se legyen illúziója, hiszen nincs olyan gazdasági statisztikára épülő modell, amelyet ne tudna felülírni a politika - figyelmeztetett az egykori pénzügyminiszter, utalva az 1986-1990-es ötéves terv alapszámaira.
Az eredményszemléletű államháztartási mérleg összeállításában a későbbiekben is becsúszott egy-két baki, hiszen volt olyan kormány, amely a Magyar Fejlesztési Bank által finanszírozott infrastrukturális fejlesztéseket "felejtette ki", egy másik kormány az autópálya ppp konstrukciót számolta el nem EU-konform módon - jelezte Kupa.
A volt pénzügyminiszter felvetette: a KSH nemzeti számlái alapján elkészített eredményszemléletű államháztartási mérlege mellett jó lenne gyakrabban pénzforgalmi szemléletű mérleget is készíteni.
A kormánynak az államháztartási törvényben előírt mutatók - GDP, beruházás, infláció, külkereskedelmi mérleg, fizetési mérleg, munkanélküliség stb. - mellett elemzéseket és hatásvizsgálatokat is közzé kellene tennie, amelyben például helyet kaphatna a fő pénztulajdonosok helyzete és várható mozgása - javasolta Kupa.
Válság idején - s most ebben vagyunk - sok tanulsággal szolgálhat az ágazati kapcsolatok mérlegének tanulmányozása. Az adatsorok összevetése mutatott rá például arra, hogy amíg Magyarországon 99 ezer építőipari vállalkozás működik, addig Ausztriában 9 ezer.
Amíg a gazdaságirányítás koncepciója bizonytalan, addig a legkiválóbb statisztika adatsor sem képes elősegíteni az optimális döntéseket - jegyezte meg a konferencia levezető elnöke, Kovács Árpád, a Magyar Közgazdasági Társaság elnöke.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.