A tizenharmadik havi jövedelmek és juttatások mindenkinek jól jönnek: van akinek az ünnepekkel kapcsolatos kiadások ellensúlyozására, másoknak az év eleji áremelések miatt adódó többletköltségek fedezésére.
Vállalatoktól, munkaköröktől függően ennek formája lehet 13. havi bér, amelyet a vállalat bérpolitikájától függően, de gyakran az egyéni teljesítménytől függetlenül, kap a munkavállaló, valamint jutalom, prémium, jutalék mely többnyire teljesítményhez, egyéb üzleti eredményekhez kötött.
A felmérésben résztvevők csupán 33%-a számíthatott decemberben, illetve januárban a 13. havi fizetésre, amelynek átlagos összege bruttó 128 ezer forint. Ezzel a típusú plusz juttatással leginkább az állami szférában dolgozók tervezhetnek: a válaszadók 67%-a, átlagban 116 ezer forintot.
A külföldi tulajdonban lévő cégeknél dolgozóknál ez az arány jóval alacsonyabb: 32%, ám az átlagos összeg magasabb: 158 ezer forint. Legritkábban a belföldi tulajdonban lévő cégek alkalmazottai jutnak 13. havi fizetéshez: mindössze 18%-uk, s ők átlagosan 118 ezer forintot kapnak.
A felmérés eredményei alapján elmondhatjuk, hogy a 13. havi fizetésnél gyakrabban alkalmazott motivációs eszköz az év végi jutalom, jutalék, prémium, de a magyarországi dolgozóknak kevesebb, mint a fele – 43%-a –, részesül ebben, ennek átlagos összege bruttó 143 ezer forint. Igazán nagy különbség nem mutatkozik e tekintetben megyék vonatkozásában: a legjobb helyzetben lévő Komárom-Esztergom megyében a dolgozók 47%-a részesül ilyen juttatásban, míg Tolna megyében a válaszadók 39%-a. Leginkább a külföldi tulajdonban lévő vállalatok gyakorlatára jellemző az ösztönzésnek ez a formája: de az itt dolgozó munkavállalóknak is csak 55%-a kap év végén jutalmat, prémiumot. Alig maradnak el tőlük az állami tulajdonban, köztulajdonban lévő vállalatok: a résztvevők 52%-a számolt be ilyen juttatásról.
A felmérés szerint legkedvezőtlenebb a belföldi magántulajdonban lévő cégeknél alkalmazásban lévők helyzete: csupán 32%-uk számíthat év végi jutalomra, prémiumra. A jutalmak nagysága földrajzi összehasonlításban: a felmérés adatai szerint átlagos összegük legmagasabb Budapesten: bruttó 177 ezer forint, legalacsonyabb Jász-Nagykun-Szolnok megyében: 108 ezer forint.
A vizsgálatban résztvevők adatait alapul véve azt mondhatjuk, legvastagabb borítékot az államigazgatásban dolgozó főosztályvezetők vihetnek haza, méghozzá a válaszadók 68%-a, átlagosan mintegy 700 ezer forintot. Nem sokkal maradnak el tőlük a médiában, lap- és könyvkiadásban dolgozó főszerkesztők, ők átlagosan bruttó 589 ezer forintot kapnak év végén.
Egy key account menedzser év végén átlagosan 364 ezer forintot kap, míg érdekes adatként kiemelhető, hogy a felmérésben résztvevő ügyvezetőknek csupán 32%-a részesül jutalomban év végén, amelynek átlagos összege 346 ezer forintot.
Az egészségügyben dolgozók helyzete év végi jutalom szempontjából sem rózsás: a szülészasszisztensek mindössze 25%-a kap bármilyen jutalmat, és annak átlagos összege is csupán 34 ezer forint volt. A radiológus asszisztensek 40%-a kap jutalmat év végén, ennek átlagos összege 64 ezer forint.
Igaz, a főnővéreknek is csupán 26%-a kap jutalmat, de annak átlagos összege 116 ezer forint volt. A felmérés szerint elmondhatjuk, hogy az építőiparban dolgozók számíthatnak legkisebb arányban év végi jutalomra: az ácsok, épületlakatosok, burkolók, szobafestők kevesebb, mint 20%-a. Ők a 13. havi fizetéshez is legkisebb arányban jutnak hozzá az összes munkakör összehasonlításában: szobafestőknek csupán 9%-a.
Az év végi plusz jövedelmeket vizsgálva is igaznak fogadhatjuk el a szülői intelmet: „Az életnek tanulsz, fiam!”. Vagyis hogy a tanulásba fektetett energia később jobb jövedelem formájában is megtérülhet. A középfokú végzettséggel, ám érettségivel nem rendelkezők 34%-a számolt be arról, hogy év végén jutalom, prémium, jutalék formájában ismerik el egész éves munkáját, átlagosan 100 ezer forinttal. Az érettségizettek 43%-a kap jutalmat, melynek átlagos összege 132 ezer forint. A felsőfokú végzettséggel rendelkezők még nagyobb arányban – 50%-uk számíthat év végén plusz jövedelemre jutalom formájában, s ennek összege 180 ezer forint átlagosan.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.