Hallván a sok nyilatkozatot 1400 milliárd forintról, átcsoportosításról meg a foglalkoztatás növelésének a szükségességéről, felkeresett egy pályázatmenedzselésre szakosodott céget. Legnagyobb megdöbbenésére azonban kiderült, hogy egyetlen aktuális pályázat sincs, helyette egyedül a fejlesztési adókedvezményt ajánlották neki.
Az adó 80 százalékának fejében hét évre kell garantálnia meghatározott számú munkavállaló foglalkoztatását.Ha időközben - legyen az akár az utolsó év - bárkit is elbocsát, az adókedvezmény teljes összege késedelmi kamatostul visszajár az államnak.
Ez nem támogatás, hanem humbug! - háborog a miskolci vállalkozó - Az államnak egyetlen fillérjébe sem kerül, hiszen abból a nyereségből kell kevesebbet adóznom, amit én termelek meg. Ráadásul ehhez nyereségesnek kell lenni, ami egy induló vállalkozásnál aligha garantálható. Másrészt ki lát a mai időkben hét évre előre? Most válság van. Később meg választások lesznek, azután talán bevezetik az eurót, közben pedig folyton-folyvást változnak a feltételek.
Becslések szerint jelenleg 100-150 cég él a fejlesztési adókedvezmény lehetőségével. Alig öt százalékuk tartozik a kis- és középvállalkozások (KKV) körébe. Az adókedvezmény igénybevételének feltételrendszere a nagyvállalatoknak, közülük is elsősorban a multiknak kedvez. Bár számukra egyéni megállapodás keretében további kedvezmény is adható. A fejlesztési adókedvezmény igénybevételének minimális beruházási összege egy-hárommilliárd forint régiótól függően.
Ugyanakkor Vámosi-Nagy Szabolcs, az Ernst & Young adószakértője szerint hasznos, hogy a kedvezményeket ilyen szigorú feltételekhez kötik. Sokkal nyugodtabban telnének a napjaim, ha minden állami támogatást ilyen felelősen ítélnének oda. A kormányoktól függetlenül nyolc éve létező fejlesztési adókedvezmény intézménye az adószakértő szerint elérte célját.
A Nemzeti Fejlesztési és Gazdasági Minisztérium tevékenységének számos eleme jár munkahelyteremtő hatással - például az exporttámogatási és kereskedelemfejlesztési programok - ám ezek eredményei nem számszerűsíthetők - tájékoztatta a lapot az NFGM
A kormányzati munkahelyteremtő programokat a Szociális és Munkaügyi Minisztérium fogja össze. Tájékoztatásuk szerint a kormány foglalkoztatáspolitikájában prioritást élvez a világgazdasági recesszió munkaerőpiacra gyakorolt káros hatásainak minimalizálása. Ennek érdekében számos intézkedést dolgoztak ki. A napokban indultak útjára a munkahelymegőrző programok összesen 16,7 milliárd forint értékben.
Munkáltatók és álláskeresők többek között munkaerő-piaci szolgáltatásra, képzésre, bérköltség-támogatásra, munkába járással összefüggő költségekre, csökkentett munkaidőben való foglalkoztatásra, illetve más munkáltatónál való foglalkoztatásra kérhetnek támogatást. A csoportos létszámleépítés megelőzésére 700 milliót szán az SZMM. A minisztérium reményei szerint ebből 1700-2000 munkahely őrizhető meg. Új munkahelyteremtését célzó pályázatokra - például a távmunka alkalmazásának ösztönzése - 2,25 milliárd forintot költenek az idén.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.