BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Alacsonyabb jüan-árfolyamon kalkulálnak a kínai exportőrök

A piacaik és a bevételeik miatt rettegő kínai exportőrök tömegesen alkalmaznak a hivatalosnál gyengébb jüan-árfolyamot, hogy bizonyos szinten fenn tudják tartani a – több termékcsoportban is kényszerűen visszafogott – termelést.

A lépés azt jelenti, hogy az érintett cégek szembemennek az amerikai – és általában a nyugati kormányok azon követelésével, hogy Peking értékelje fel a nemzeti valutáját, megfékezendő a további terméközönt és a kiviteli többlet folytatódó duzzadását. A hivatalosnál alacsonyabb jüan árfolyam alkalmazása azt jelenti, hogy csökkenek az importőr valutájában kifejezett árak, és ezzel együtt a kínai szállító bevételei. A lépésre a globális nyersanyagpiaci árak drámai esése is teremt mozgásteret.

Az áldozatvállalási készségük következtében a kínai exportőrök olyan mértékű valutáris mozgást is át tudnak hidalni, mint amilyen Dél-Korea viszonylatában kialakult. A von ugyanis 40 százalékot veszített az értékéből a jüannal szemben, a kínai szállításokban ennek ellenére sem következett be drámai csökkenés.

 Az eljárás várhatóan további méltatlankodást fog kiváltani nyugati kormánykörökben, mert azt látják, hogy a kínai exportőrök – szűkülő kereslet közepette is – képesek növelni a piaci részesedésüket, emiatt az ország januárban ismét rekord-közeli kereskedelmi többletet tudott kimutatni, globális viszonylatban. Fokozza a külső piacokra nehezedő nyomást, hogy a pekingi kormány megemelte az exportált termékek után járó adóvisszatérítést.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.