BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Elérte a kritikus tömeget a megbízhatatlan cégek száma

Elérte a kritikus tömeget a magyar gazdaságban az ellenőrizhetetlen, megbízhatatlan cégek aránya. A mérlegadásra kötelezett cégek egyharmada nem készít mérlegjelentést, havonta átlag 700 cégnek függeszti fel adószámát az APEH, ráadásul a hazai, valóban működő vállalkozások követeléskezelési gyakorlata még mindig megdöbbentően naiv − állapítja meg az egyik hazai követeléskezelő, a Direktinfo. A cég szigorúbb szabályozást, hatékonyabb fellépést sürget a mulasztókkal szemben.

A vállalkozások mérlegjelentése világszerte a jogszerű működés előírt és ellenőrzött alapkövetelménye, melynek elmulasztását a cégek törlésével szankcionálják. A magyar gyakorlat azonban végtelenül engedékeny, tízezrével működnek cégek, amelyek ezen kötelezettségüknek évek óta nem tesznek eleget - mondta Csatlós Csilla, a Direktinfo vezetője.

Tapasztalata szerint a kereskedelmi forgalom egyötöde egyéni vállalkozókon keresztül valósul meg, akiknek száma 396 ezer körüli. Az egyéni vállalkozók pénzügyi teljesítményét, eredményeit pedig semmilyen hivatalos módon nem tudják a hitelező cégek vizsgálni, annak ellenére, hogy őket is folyamatosan átutalással szolgálják ki.

Az APEH-adatai szerint a 2008-ban alapított 8000 vállalkozás közül már nem találnak meg több mint hétszázat. Ezt erősíti a Direktinfo statisztikája is, miszerint 1000 adós cég bejegyzett székhelyére kiküldött tértivevényes felszólító levélnek nagyjából 10 százaléka visszajön elköltözött, címzett ismeretlen jelzéssel. Ezek nem működnek a jognak megfelelően, nem tartózkodnak a székhelyükön, nem jelentették be a változásaikat a cégbíróságon.

Az adóhatóság havi átlagban 700 magyarországi cégnek függeszti fel az adószámát. Így azok a vállalkozások, amelyek nem ellenőrzik a megrendelőiket folyamatos monitoringgal, könnyen bajba kerülhetnek.
A követelésbehajtó kimutatása szerint az egy százalékot sem éri el azon vállalkozások száma, amelyek az üzletkötés előtt megvizsgálják partnerük hitel- és fizetőképességét. A gyakorlat ma sajnos az, hogy mire a vállalkozások ráeszmélnek, hogy gond van, a rossz szándékú vevők árkon-bokron túl vannak. Amikor ez megtörténik, már késő. Ilyenkor mindenki kiküldi a felszólításokat, illetve végül elindítja a felszámolási eljárást, de már hiába. A felszámolás alá került cégeknél a hitelezői igényeknek még a fél százaléka sem teljesül.

Ha nem történik szigorítás a szabályozásban és a vállalkozói szféra nem veszi sokkal komolyabban a hitelezésben rejlő veszélyeket, az idén soha nem látott mértékű cégcsőd fenyeget - figyelmeztetett Csatlós Csilla.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.