Magyarországon jövőre az uniós átlagnál valamivel alacsonyabb szinten, 9 százalék körül tetőzhet a munkanélküliségi ráta – jósolja az Európai Bizottság. Az EU végrehajtó testülete tegnap adta ki első olyan jelentését, amely a gazdasági válságra tekintettel értékeli a tagállamok foglalkoztatási helyzetét és annak kilátásait. Az anyag azzal számol, hogy uniós szinten az idén 1,6 százalékponttal, azaz 3,5 millió csökkenhet a foglalkoztatopttak száma, és a munkanélküliségi ráta 2010 végéig összesen 2,5 százalékponttal emelkedhet.
Hazai kutatóintézetek szerint is elkerülhetetlen a munkanélküliség növekedése Magyarországon a kereslethiány és a gazdasági aktivitás csökkenése nyomán. A már most is az évtizedes csúcs közelében, 8 százalékon álló mutató további fél százalékponttal emelkedik év végére a GKI prognózisa alapján, de ebbe az előrejelzésbe ennél magasabb értékű évközi adat is belefér. Még peszszimistább a Kopint-Tárki kutatóintézet, szerintük éves átlagban a 9,5 százalékot is elérheti az állástalanok aránya a szűkülő munkalehetőségek miatt.
Az európai munkaerőpiacra egészen 2008 decemberéig sokkal kisebb hatást gyakorolt a gazdasági válság, mint amit az Egyesült Államokban tapasztalhattunk – állapítja meg a brüszszeli jelentés. A vállalatoknak kezdetben belső átszervezésekkel, a munkaidő átmeneti csökkentésével és más rugalmas megoldásokkal sikerült elkerülniük a nagyarányú létszámleépítéseket. A januári-februári jelentések azonban már tömeges elbocsátásokról és az üres álláshelyek számának visszaeséséről tanúskodnak; a leépítések száma most már nagyjából háromszorosa az újonnan létesülő állásokénak, és 2008 májusától 2009 januárjáig 300 ezer főt tett ki a nettó veszteség. Ennek köszönhetően a tavaly januárban mért 6,8 százalékos mélypontról 7,4 százalékra emelkedett uniós átlagban a munkanélküliség, és jövőre várhatóan meghaladja a 2003–04-ben jellemző kilenc százalék körüli szintet.
Az ágazatok közül a fém- és gépipar, az autógyártás, a pénzügyi szektor, a közlekedés és a logisztika kényszerült a legnagyobb leépítésekre. Ezekben a szegmensekben tavaly október és ez év januárja között több mint százezer álláshely megszűnését jelentették be a cégek – összegzi a bizottság. Egyedül a PKP Cargo kilencezer főnek mondott fel Lengyelországban, de egyebek mellett az Alitalia, a Barclays, a Nissan, a Dell, a Stocznia Gdynia és a London Underground is ezres nagyságrendű leépítésről döntött. A kereskedelemben ugyan minden más szektorban tapasztalhatónál több munkahely szűnt meg (Real, MediaMarkt, Saturn, Marks & Spencer stb.), ám itt még a legutóbbi hetekben is jelentős számban létesültek új állások, így az egyenleg nem mutat drámai csökkenést.
A tagállamok közül januárban Nagy-Britanniában volt a legnagyobb azon vállalatok száma, amelyek létszámcsökkentésre kényszerültek: a hetven bejelentett eset összesen mintegy 31 ezer dolgozót érintett. A második helyen Lengyelország állt (harminc cég, 19 ezer álláshely), de Német- és Olaszország sem sokkal maradt el mögöttük. BD–TG
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.