A válságkezelési tervről Vlagyimir Putyin kormányfő azt mondta, hogy már számításba vette az energiahordozók árának további csökkenését. A költségvetés-módosításról szólva beszámolt arról, hogy a kiadások 9,7 billió, a bevételek 6,7 billió rubelt tesznek ki, vagyis a hiány a GDP 7,4 százalékát teszi majd ki. Úgy vélte, hogy ez nem kevés, de nem is megengedhetetlenül sok, s közölte, hogy fedezéséhez tartalékalapot használnak fel. Kijelentette, hogy külföldön nem szándékoznak hiteleket felvenni, de a belső piacon ezt a lehetőséget nem zárják ki, s hogy semmiképpen nem indítják be a bankóprést. Putyin leszögezte: az energiahordozók árának növekedésére, amely egy csapásra megoldaná a gondokat, jó ideig nem lehet számítani, ezért a költségvetést a magánszemélyek és gazdasági társaságok adójából kell feltölteni. Ugyanakkor hangsúlyozta: megengedhetetlen, hogy a pénz- és adóügyi szervek terrorizálják a gazdasági szereplőket.
A gazdasági társaságoknak az új technológiák bevezetésével és versenyképes termékek előállításával kell kilábalni a válságból, nem pedig adócsalással - figyelmeztetett, s rámutatott: határozottan gátat fognak vetni minden olyan kísérletnek, hogy a társaságok a válság örve alatt visszavonuljanak a szürke gazdaságba. Végül hangsúlyozta: a kulcsfontosságú nemzeti és szociális programok finanszírozása változatlan marad, így nem csökkentik a népesedési célokra, az oktatásra, az egészségügyre, a nyugdíjakra, az anyasági támogatásra és a gyermekekre fordítandó összegeket, s emlékeztetett rá, hogy egy nemrég hozott döntés értelmében a (nagyon alacsony) nyugdíjak idén december 1-én a tervezett 25 százalék helyett 31,4 százalékkal emelkednek, s ugyancsak nő a háborús veteránoknak és rokkantaknak nyújtott támogatás. Emelkedik az anyasági támogatás is - ez Oroszországban egy összegben több mint 300 ezer rubel, s meghatározott célokra fordítható, így lakásvásárlásra és egyebek mellett elhelyezhető nyugdíjpénztárban -, továbbá megemelték a munkanélküli-segélyt is. A válságkezelő terv értelmében az állam nem fordít több pénzt a ráfizetéses cégek fenntartására, ám a nyereséges vállalatok számíthatnak az államra. Jelentős szerepet szán a terv az állami megrendeléseknek.
Leszögezi, hogy a növekedést az energiahordozók helyett az innovatív fejlesztésre és az emberi tőkébe való beruházásra kell alapozni. A terv előírja a vállalakozások előtt álló bürokratikus akadályok felszámolását, s kilátásba helyezi a rubel nemzetközi elszámolásokban való felhasználási lehetőségeinek bővítését. A terv közel egymillió új munkahely teremtését és egyebek mellett az átképzések megszervezését, s a munkanélküliség elleni harc további mintegy 43 milliárd rubellel való elősegítését helyezi kilátásba ez évre. (Oroszországban a válság kezdete óta gyorsan nő a munkanélküliség: a nyilvántartott munkanélküliek száma a hárommillió felé közelít, de különböző források szerint a szám eléri a 6-8 milliót). További 6,2, összesen 10,5 milliárddal támogatják a kisvállalkozásokat a költségvetésből, a VEB bank pedig 30 milliárd rubelt fordít e célra, s 17 milliárdot költ a kormány a mezőgazdasági hitelek törlesztésének támogatására.
Emellett jelentős támogatásban részesül a járműipar, nem utolsó sorban a hazai gyártású autók vásárlására felvett hitelek kamatának támogatása útján, s kétmilliárdot fordítanak a hazai autók Távol-Keletre szállításának támogatására. Végül támogatást kapnak jelzálog-hiteleik törlesztéséhez azok, akik jogosultak az anyasági támogatásra - ez 88 ezer családot érint. A válságellenes intézkedésekre költendő összeg 1610 milliárd rubel, és a költségvetés 22 százalékkal, vagyis 38,7 milliárddal csökkenti a hivatalnokokra fordított kiadásokat.
Az intézkedéseket az állami duma mellett megvitatják a szakszervezetekkel, az üzleti élet képviselőivel, a pártokkal és a közvélemény közvetítésére létrehozott Társadalmi Kamarával is, továbbá a kormányfő honlapján várják az állampolgárok javaslatait a válság leküzdését célzó intézkedésekre.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.