A kormányok gazdaságpolitikai válaszainak mértéke óriási eltéréseket mutat. Kína a GDP 6 százalékának megfelelő összegű – nagyrészt az infrastruktúra fejlesztésére összpontosító – programot indított el, az amerikai kormány két évre szóló, 800 milliárd dolláros kiadási és adócsökkentési tervet hagyott jóvá. A Fed és a Bank of England nullához közeli szintre szállította le az irányadó, rövid lejáratú kamatok rátáját, emellett folyamatosan pénzt pumpálnak a gazdaságba.
A meglévő, nagy összegű banki tartalékok ellenére óriási hitelezhető összegek maradnak kihelyezés nélkül. Japánban – az „elvesztegetett évtized” idején – a központi bank többnyire államkötvényeket vásárolt. Ezzel szemben most a Fed másodlagos piacot szeretne teremteni a biztosítékokkal fedezett magánhitelek részére, ennek jegyében jelzáloggal fedezett, illetve fogyasztói vagy vállalati hitelköveteléseket vesz át államkötvények mellett. A Bank of England államkötvényeket vásárol, az EKB azonban továbbra is aggódik az infláció miatt, ezért lassabban reagál.
Az amerikai kormány összesített kötelezettségvállalásainak értéke – a garanciák, a hitelek, a mentőakciók vagy a Fed valutacsere-ügyleteinek szavatolása révén – eléri a 10 000 milliárd dollárt. Az unióban az EKB helyett a tagállamok kormányai lépnek fel az adott funkcióban. A fiskális válasz – az adócsökkentések és a pénzköltés – mértéke térségenként eltér, szerepe valamelyest kisebb az adósságokkal szemben ellenérzéseket tápláló Európában, mint az USA-ban, illetve Kínában.
Az USA több és nagyobb összegű fiskális ösztönzésre sarkallja Európát, utóbbi ellentételként erősebb és globálisan összehangolt pénzügyi szabályozást követel Washingtontól. Ilyenkor önként adódik a kérdés, működőképes lesz-e a nulla kamatszint, a pénzügyi szektort érintő mentőakciók és a fiskális ösztönzők elegye. Ha nem, akkor mi mást lehetne tenni?
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.