A detroiti autógyárak közül a General Motors és a Chrysler az eddig biztosítotton túl további 22 milliárd dollárnyi állami kölcsönt kér, hogy megmeneküljön a bukástól. Timothy Geithner pénzügyminiszter és Lawrence Summers fehér házi gazdasági tanácsadó - akik a washingtoni kormányzat autóipari mentőprogramját végrehajtó akciócsoport élén jártak Detroitban - egyelőre csupán annyit mondott, hogy vizsgálják a kérést. A megújulás irányát azonban érzékeltette az, hogy a magas rangú vendégek a GM egy üzemanyagcellás kísérleti autóját is kipróbálták.
Brüsszelben eközben bejelentették, hogy pénteken informális tanácskozást tartanak a GM európai érdekeltségeinek jövőjéről a vállalat vezetői, az érintett EU-tagállamok szakminiszterei és az Európai Bizottság illetékesei. A GM-csoporthoz tartozó Opel Németországban 26 ezer, európai szinten pedig 50 ezer embert foglalkoztat, akiknek munkahelya az anyacég csődközeli helyzete miatt vált bizonytalanná. Német sajtóértesülések szerint az amerikai anyavállalat az Opel szabadalmait is "zálogba csapta" a washingtoni kormányzatnál a pénzügyi mentőövért cserébe.
Az unió válságkezelési intézkedéseiben kulcsszerepet játszó Európai Beruházási Bank (EIB) elnöke, Philippe Maystadt ugyanakkor igyekezett lehűteni az összesen mintegy 40 milliárd eurónyi kedvezményes hitelért lobbizó autógyárak reményeit. Mint mondotta, az ágazat az idén körülbelül hétmilliárd eurónyi EIB-forrásra számíthat a 66 milliárdra tervezett teljes kihelyezésből. Hiba lenne ennél nagyobb mértékben egy iparágra koncentrálni a forrásokat - fogalmazott Maystadt. Azt a kérést is elutasította Maystadt, hogy szüntessék meg az egy-egy vállalat esetében érvényes 400 millió eurós támogatási plafont. Ezt a közelmúltban Carlos Ghosn Renault-vezérigazgató és más autóipari vezetők mellett a német, a francia és a luxemburgi kormány is szorgalmazta.
Mindenesetre a hétmilliárd eurós támogatás még az első félévben megérkezik az európai autógyártókhoz, hogy legalább késlekedéssel ne lehessen vádolni az EU "házibankját". Az EIB összességében 66 milliárd euróra kívánja emelni idei kihelyezéseinek összegét; ez kilencmilliárddal haladja meg a tavalyi szintet. A fejlesztési bank AAA hitelminősítésének köszönhetően még a mostani helyzetben is viszonylag kedvező feltételekkel tud forrásokhoz jutni a nemzetközi tőkepiacon - tette hozzá Maystadt. Január és február folyamán 24 milliárd euró értékben bocsátottak ki kötvényeket, ami az idei terv több mint egyharmadát jelenti. A kelet-közép-európai bankszektornak szánt, február végén a Világbankkal és az EBRD-vel közösen bejelentett 24,5 milliárd dolláros hitelprogramból 11 milliárdot vállal az EIB.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.