Sok érdekelt nem is tud róla, pedig talán eredményesen perelhetné adósait - hívta fel a figyelmet Horváth Gyula ügyvéd a Dr. Hidasi és Társai Ügyvédi Iroda munkatársa. Emlékeztetett arra, hogy még a legegyszerűbb esetekben is hosszan elhúzódnak a felszámolások és már menetközben látható, hogy a hitelezők futhatnak a pénzük után. Horváth Gyula azt tanácsolta: ha a felszámolás során a hitelező úgy érzi, már túlságosan hosszú ideje húzódik az eljárás és információi arra utalnak, hogy esetleg kimentették a vagyont, akkor beperelheti a menedzsmentet. Kérheti a bíróságtól annak megállapítását, hogy megszegték a törvényt, nem a hitelezői érdekeket szem előtt tartva jártak el. Ha ezt a bíróság megállapítja és a felszámolás befejeztével, a kifizetések megtörténtével tényleg marad kielégítetlen hitelezői követelés, akkor egy újabb perben igényelheti a neki járó összeget.
A bíróság marasztaló ítélete alapján pedig jöhet a végrehajtás. Kétségtelen, többlépcsős bonyolult eljárás ez, de ha csak csipetnyi remény is van a kedvező fordulatra, érdemes belevágni - vélekedett Horváth Gyula. Csakis ilymódon lehet hatékonyan fellépni a visszaélésekkel szemben és sikeres perekkel alakítható a közgondolkodás. Hiszen tarthatatlan, hogy sokan mindenféle következmények nélkül csődbe juttathatják a cégeket. Tény, hogy a hitelezők többnyire információ híján vannak. Ezt csak a felszámolóktól kaphatják meg. Őket kell bombázniuk a tájékoztatásért. Kétségtelen: nehéz eldönteni, mit is jelent a felszámolással fenyegető helyzet. Ezt a bírói gyakorlatnak kell kialakítani.
A bíróság azonban addig nem tehet semmit, amíg nincs elegendő ilyen ügye. Az ügyvéd szerint célravezető lenne, ha a hitelezők egymással összefogva, közösen perelnék a csalárd menedzsmentet. Úgy látja: talán a felszámolók se hagynák annyiban az ilyen ügyeket, ha nem a saját, hanem cégük nevében nyújthatnának be keresetet. Ezek a perek elindíthatnának egy olyan folyamatot, amely a menedzsmentet, a befolyással bíró tulajdonosokat arra kényszerítené, hogy ne kockáztassák a hitelezők pénzét.
A gazdasági társaságokról szóló törvény a cég ügyvezetésének, főbb tulajdonosainak előírja, hogy fizetésképtelenséggel fenyegető helyzet esetén nem a vállalkozás, hanem a hitelezői érdekeket szem előtt tartva lássa el feladatait. Ha ezt a kötelezettséget felróhatóan megszegi, felelőssé tehető azokért a tartozásokért, amiket nem fedez a felszámolásban maradt vagyon. A cég működését érdemben befolyásolni képes személyek tehát bíróság elé állíthatók, követelhető tőlük, hogy magánvagyonukból térítsék meg a ki nem fizetett összegeket.
Felszámolási eljárások Forrás: FOE (darab)
1993. 2 403
1996. 9 282
1999. 11 032
2002. 14 144
2006. 19 275
2008. 21 972
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.