Romlottak a kilátások a jövő évre is: a múlt hónapban várt 0,9 százalékos növekedéssel szemben 0,3 százalékra, gyakorlatilag stagnálásra. A magyar kamatemelési várakozás mérséklődött az elmúlt hetekben, de nem került le teljesen a napirendről, a megkérdezett 21-ből 3 elemző vár 50-100 bázispontos kamatemelést, egy elemző pedig negyed százalékpontos csökkentést.
Többen megjegyezték ugyanakkor, hogy egy újabb jelentős árfolyamgyengülés akár kamatemeléshez is vezethet - áll a Reuters felmérésében.
A gazdasági előrejelzések romlása trendszerű volt az elmúlt hónapokban, egy hónapja még "csak" 3,5 százalékos visszaesést vártak a szakemberek. A többi közép-európai EU-tagország gazdasága, a mély recesszióba zuhant balti államokon kívül, a legutóbbi előrejelzések szerint enyhe növekedésre, vagy a magyarénál kisebb visszaesésre számíthat az idén. A magyar ipari termelés az elemzők konszenzusa szerint 14 százalékkal eshet vissza idén. Egy hónappal ezelőtt még csak 9,2 százalékos csökkenést vártak.
Arra a kérdésre, hogy mi lesz az MNB következő kamatlépése, 11 elemző csökkentést jósolt, három emelést, egy elemző pedig azt mondta, hogy az irány a forint mozgásától függ.
Az elemzői konszenzus szerint az év végéig összesen egy százalékponttal csökkenhet az MNB-alapkamat. Egy hónapja még két százalékpontra láttak lehetőséget az elemzők. A konszenzus márciusra az inflációban még enyhe csökkenést feltételez, a februári 3 százalékról 2,9 százalékra, később azonban a várt kormányzati intézkedések miatt a fogyasztói árak emelkedése gyorsul, és decemberre elérheti az öt százalékot. Jövőre újra lassul az áremelkedések üteme az elemzők szerint, de éves átlagos szinten is az MNB és a kormány három százalékos célja felett maradhat, 3,3 százalékon; 2011-re azonban 2,5 százalékra csökkenhet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.