A miniszter szerint a válság első nagy hulláma december-januárban érkezett meg, amikor a bejelentett csoportos létszámleépítések robbanásszerű emelkedésnek indultak. Februárban ez a hullám enyhült.
Szűcs Erika kiemelte: a válság kezdete (október) óta 20 ezer ember tervezett elbocsátását jelentették be a cégek csoportos létszámleépítés keretében. Ezen alkalmazottak felének legfeljebb nyolc osztályos általános iskolai végzettsége van. Ezért is fontos, hogy a támogatások segítsék a képzéseket, átképzéseket.
Támogatások:
Az uniós pénzekből elkülönített 70 milliárdból 20 milliárd a nagy cégek 4+1-es munkarendjét (négy nap munka, egy nap képzés) fogja támogatni, 10 milliárd pedig a kis- és középvállalkozásoknak nyújt segítséget ugyanilyen módon. További 20 millárdból képzési programokat, átképzéseket támogatnának. A fennmaradó összeg sorsáról még nem született kormányzati döntés. Az összegek pályázati úton hozzáférhetők.
A hazai forrásokból 10 milliárd a regionális munkaügyi központokon keresztül elérhető. Az összeg többek között bértámogatásként, képzéstámogatásként, újbóli elhelyezkedés támogatásaként kapható. Hasonló célokat szolgál a 6,7 milliárd forintos keret, amire az Országos Foglalkoztatási Közalapítványnál lehet pályázni. Erre eddig 1164 pályázat érkezett be, jórészt ötven fő alatti kis- és középvállalkozásoktól, hiszen őket célozza a program. De támogatást kapott néhány nagyobb cég is.
Ebből áll össze a 16,7 milliárdos hazai keret. A miniszter korábban arról is beszélt, hogy további 20 milliárd forint hazai forrást terveznek felszabadítani klasszikus munkahely-megőrzési célokat szolgál majd, erről ma nem derültek ki további információk.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.